Arçelik sosyal medyada güneş elektriği kullanıyor

Arçelik, sosyal medya hesaplarını yönetirken ve bu hesaplarda paylaşacağı medya ürünlerini oluştururken tükettiği elektriği güneş enerjisinden sağlıyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

MEHMET KARA

Türkiye’nin önde gelen markalarından Arçelik, sürdürülebilirlik yaklaşımını iletişim çalışmalarına da yansıttı.

Şirket, sosyal medya hesaplarının yönetimi ve sosyal medya mecralarında paylaşmak üzere içerik üretimi sırasında yenilenebilir kaynaklardan üretilmiş elektrik tüketmeye karar verdi. Enerji Günlüğü’nün haberine göre Şirket bu amaçla bina çatısına yerleştirilen güneş panelleriyle elektrik üretip akülerde depoluyor. Bu elektrik, şirketin bilgisayarlarına aktarılıyor. Böylece Arçelik sosyal medyası, doğadan alınan yenilenebilir güçle yönetiliyor.

Veri merkezi de “enerji verimli”

Arçelik, sosyal medya çalışmalarının yanı sıra web sitesini barındırmak için kullandığı sunucu tercihini de yenilenebilir enerji kullanımı ışığında yaptı. Sosyal medya yönetimi için hazırladıkları tüm metinleri, tasarımları, kurguları gücünü güneş enerjisinden alan bilgisayarlarla yaptıklarını kaydeden şirket yetkilileri, şu bilgileri paylaştı:

“Yenilenen Arçelik kurumsal web sitesi de yüzde 100 güneş enerjisiyle çalışan sunucular üzerinden yayınlanıyor. ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan veri merkezimizin enerji verimliliğini ölçen PUE skoru ise 1.13 seviyesinde. Kurumsal web sitemizin yanı sıra, Arçelik’in yaşamları teknoloji ile iyileştirme kültüründen yola çıkan ve dilimize eşitlik getirmek için hayata geçirilen Eşit Sözlük’ün web sitesi de yenilenebilir enerji kaynakları kullanarak kullanıcılarına ulaşıyor.”

Enerji verimliliği projeleri sürecek

Arçelik, güneş enerjisi kullanımını yaygınlaştırmayı düşünüyor. Arçelik olarak bu projeyle insanların genel çevre bilincini ve farkındalığını arttırmak istediklerini belirten şirket yetkilileri “Çevre ve enerji verimliliği konusundaki öncü ve yenilikçi projeleri hayata geçirmeye her zaman devam edeceğiz” dedi.

WEB siteleri ne kadar karbon salar?

Arçelik yetkilileri, bilişim sektörünün 2012'de yüzde 7'lerde bulunan, global enerji tüketimindeki payının 2017 itibariyle yüzde 20’nin üzerine çıktığına işaret ederken “2030'da bu oranın yüzde 40'lara gelmesi bekleniyor. Sosyal medyada gezinirken server’lar enerji harcıyor ve çevreyi kirletiyor” ifadesini kullandı. Araştırmalara göre aylık 10 bin sayfa görüntülemesine sahip bir web sitesi server’ının ürettiği karbondioksit miktarının bir aracın 8 bin kilometre yol giderek ürettiği karbondioksit miktarına eşit olduğunu ortaya koyuyor.

Veri merkezleri havacılık sektörü kadar karbon salıyor

Geçen 10 yıl içinde teknolojinin hızı ile ev ve iş yerlerinde kullanılan cihazların değişimi, internet kullanımının yaygınlaşması gibi nedenlerle enerji tüketiminde de çok hızlı bir artış yaşandı. Kullanılan tüm verilerin saklandığı veri merkezlerinin giderek büyümesiyle geçen yıl dünya genelinde tüketilen elektriğin yüzde 3’ü bu veri merkezleri tüketir hale geldi. Bu tüketim toplam sera gazı salınımının da yüzde 2’sine denk geliyor. Bu rakam, veri saklamak için bırakılan karbon izinin havacılık sektörü ile aynı seviyede olduğunu gösteriyor. Dünya genelindeki veri saklama ihtiyacı artışı aynı hızla devam ederse, 2025'de veri merkezlerinin tükettiği elektrik tüm elektrik kullanımının yüzde 20’sine, karbon izi de yüzde 5.5’ine denk gelen bir seviyeye ulaşacak. Bu da ABD, Çin ve Hindistan haricindeki tüm ülkelerden yüksek bir seviye anlamına geliyor.