15 °C

Bakır telin öncüsünden 'Mega' atak!

Yüksek teknolojili bakır tel üretiminde söz sahibi olan Mega Metal, yatırım atağına geçiyor. İtalya ve Fransa'da iki firma ile satın alma görüşmeleri yapan şirket, bu yıl ısıya dayanıklı, nikel kaplı bakır da üretecek.

Bakır telin öncüsünden 'Mega' atak!

Ferhat POLAT 

Yüksek teknolojili elektrolitik bakır tel üretimi ile adından söz ettiren Kayseri merkezli Mega Metal, gözünü dünya liginde ilk üçe dikmiş durumda. İtalya ve Fransa’da, iki firma ile satın alma görüşmelerini sürdüren şirket, yakın gelecekte de ABD'de bir üretim tesisini satın almayı planlıyor. Bu yıl mevcut fabrikasını 20 milyon euroluk yatırımla büyütecek olan Mega Metal, 5 milyon euroluk yeni yatırımla da ısıya dayanıklı, nikel kaplı bakır üretimine geçecek.

İnternet editörleriyle bir araya gelen Mega Metal Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Ali Turgut, Avrupa’nın en büyük bakır tel üreticisi olduklarını vurgulayarak, “Hedefimiz yakın gelecekte, bu alanda dünyanın en büyük 3 firmasından biri olmak” dedi.

En büyük ihracat pazarları konumundaki Avrupa’da önemli bir satın almaya hazırlandıklarını açıklayan Cüneyt Ali Turgut, biri İtalya diğeri Fransa’da olmak üzere, iki farklı şirketle görüşme halinde olduklarını belirterek şunları söyledi: “Özellikle İtalya’daki şirketle ilgili artık sona geldik diyebiliriz. Burası sadece üretim kapasitesiyle değil, aynı zamanda coğrafi konumu ve bizim stratejik pazarlarımıza olan yakınlığıyla da küresel büyüme vizyonumuza büyük katkı sağlayacak. Bu tesis bizim Avrupa’daki lojistik merkezimiz de olacak. Avrupa’nın ardından gözümüz ABD’de. Yakın gelecekte orada da bir üretim tesisini satın alma planımız var.”

Ar-Ge ve yüksek teknolojiye önemli yatırım yaptıklarından söz eden Turgut, şöyle devam etti: “Bizim dışımızda, bu kadar yüksek teknolojiyle üretim yapabilen Avrupa’da ikinci bir şirket yok. Bu nedenle diğer şirketlerle farkımızı hızla açıyoruz. Saç telinin standart çapı 0.10 mm. Biz 0.05 mm saç teli üretiyoruz. Bu alanda Avrupa ve Türkiye’deki bütün üreticilerin toplam kapasitesi, tek başına bizim kapasitemize ulaşamıyor. Dünyada, bakır tel sektöründe faaliyet gösteren en büyük üç firmadan biri olmak için yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.”

Nikel kaplı bakır üretecek

Teknolojinin yaygınlaşmasıyla, dünyada bakır tel ihtiyacının da arttığını ifade eden Turgut şu ifadeleri kullandı: “Yoğun talebe yetişebilmek için fabrikamız yüzde 100 kapasiteyle çalışıyor. 3 vardiya, 24 saat, 365 gün üretim devam ediyor. Örneğin son 13 yıldır fabrikamız bir saat bile durmadı. Bunun yanında fabrikamızı 20 milyon euroluk yatırımla büyütüyoruz. Bu yatırımın haziran ayında bitmesini planlıyoruz. Yılın ikinci yarısında da 5 milyon euroluk yeni bir yatırımla, ısıya dayanıklı, nikel kaplı bakır üretimi gerçekleştireceğiz. Tüm bu yatırımlar, bir yandan şirketimizi büyütürken diğer yandan da Türkiye’nin istihdam seferberliğine katkı sağlamaya devam ediyoruz.”

Cironun yüzde 55'i ihracattan

Yüksek teknolojili üretim ve ihracat odaklı büyüme anlayışıyla 2012 yılında yaklaşık 200 milyon TL olan cironun 2017 sonu itibarıyla 755 milyon TL olarak gerçekleştiğini vurgulayan Turgut, bu cironun yüzde 55’inin ihracat kaynaklı olduğunu belirtti. Bu yıl sonunda 1 milyar TL ciro barajını aşacaklarını da ifade eden Cüneyt Ali Turgut, “İhracatın cirodaki oranını da bu yıl sonu itibarıyla yüzde 60 seviyesinin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Mega'nın bakır telini NASA bile kullanıyor

Kayseri’de ürettikleri yüksek teknolojili bakır tellerin bugün dünyanın en önemli kurumları tarafından kullanıldığının altını çizen Turgut, “En büyük müşterilerimiz otomotiv firmaları… Özellikle elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla birlikte, bakır tel ihtiyacı da her geçen gün artıyor. Bugün dünyada hemen hemen her elektrikli aracın içinde Kayseri’de ürettiğimiz bakır teller kullanılıyor. Otomotiv firmalarının dışında NASA, Boeing, Johnson&Johnson, Seiko gibi kurumların tedarikçisi konumundayız. Fransa’daki hızlı tren hatlarının topraklamasında yine bizim ürünlerimiz tercih ediliyor ve bu tren hatlarına yaklaşık 10 yıl daha bakır tel vermek için sözleşme imzaladık” ifadelerini kullandı.

Fonlardan teklif var ama…
Körfez bölgesindeki 3 farklı fondan ortaklık teklifi aldıklarını sözlerine ekleyen Turgut, “Kendileri finansallardan çok bizim başarı hikayemizle ilgilendiklerini ifade ettiler. Fakat ortaklık konusunda henüz kararımızı vermedik” dedi. Aracı kurumlarla tahvil ihracı ve halka arz görüşmeleri de yaptıklarını ifade eden Turgut, sözlerini şöyle tamamladı: “Her sanayi şirketi gibi bizim için de finansman kritik öneme sahip. Ama şu aşamada bu konuda verdiğimiz net bir karar yok. Açıkçası acele de etmiyoruz. Siparişlere yetişmekten, halka arza henüz sıra gelmedi.”

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap