Banvit'in satışı ertelendi

Banvit hisselerinin yüzde 79,48'inin TBQ Foods GmbH'ye devrine Birleşik Arap Emirlikleri'nden onay çıktı. Ancak satış kapanış işlemi evrak hazırlıklarının tamamlanamaması nedeniyle ertelendi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Banvit Bandırma Vitaminli Yem Sanayi AŞ.'nin yüzde 79,48'lik hissesinin Avusturya kanunları çerçevesinde kurulan BRF GmbH'ın bağlı ortaklığı olan TBQ Foods GmbH'a devrine Birleşik Arap Emirlikleri Ekonomi Bakanlığınca rekabet hukukuna uygunluk onayı verildi.

Öte yandan Banvit, hisse satışında yerine getirilecek koşullar ve ilişkili evrakların 13 Nisan'da yapılacak olağan genel kurula kadar hazırlanamayacak olması nedeniyle hisse satış kapanış işleminin ertelendiğini duyurdu.

Konuyla ilgili şirketten KAP'a yapılan açıklama şöyle;

"Şirketimiz tarafından 21 Mart 2017 tarihinde yapılan Özel Durum Açıklaması'nda, şirketimizin toplam ödenmiş sermayesinin yaklaşık yüzde 79.48'ine tekabül eden ve şirketimizin hâkim hissedarları Vural Görener, Emine Okşan Koçman, Emine Esra Görener Christoffel, Fatma Makbule Görener ve Aabar Investments PJS'nin ("Hissedarlar") mülkiyetinde bulunan hisselerin tamamının satışına ("İşlem") ilişkin olarak BRF GmbH ile Hissedarlar arasında 9 Ocak 2017 tarihinde imzalanan ve BRF GmbH tarafından Avusturya kanunları çerçevesinde kurulan BRF GmbH'ın bağlı ortaklığı olan TBQ Foods GmbH'a devir ve temlik edilen hisse satış sözleşmesi ("Sözleşme") tahtında, İşlem'in kapanışının gerçekleşmesi ve Şirket hisselerinin devri için gereken ön koşulların bir kısmının tamamlandığı ve henüz tamamlanmamış ön koşulların öngörülen olağan genel kurul tarihi olan 13 Nisan 2017 tarihine dek tamamlanmasına yönelik tarafların birlikte çalıştıkları bilgisi verilmişti.

Yine Şirketimiz tarafından 21 Mart 2017 tarihinde yapılan Özel Durum Açıklaması'nda, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Ekonomi Bakanlığı nezdinde rekabet hukukuna gerekli başvurunun yapıldığı ve gerekli onayın beklendiği bilgisi verilmişti. Söz konusu başvuru ile ilgili olarak gerekli onayın alındığı bilgisi Şirketimize iletilmiştir.

Bununla birlikte, İşlem'in tamamlanması için 28 Ocak 2016 tarihinde kamuoyuna bildirilen ve aynı tarihte çeşitli bankalarla imzalanan kredi sözleşmesi tahtında yerine getirilmesi gereken koşullar ile Sözleşme tahtındaki diğer koşullara ilişkin evrakın, olağan genel kurul tarihi olan 13 Nisan 2017 tarihine kadar hazırlanamayacak olması nedeniyle, kapanışın sonraki bir tarihe ertelenerek İşlem ile ilgili gündem maddelerinin reddedilmesinin planlandığı, İşlem taraflarının İşlem'in en kısa sürede tamamlanması için her türlü ön koşulun yerine getirilmesine ve her türlü evrakın en kısa sürede hazırlanmasına yönelik olarak birlikte çalışmaya devam ettikleri Hissedarlar ve Sözleşme uyarınca BRF GmbH ve TBQ Foods tarafından Şirket'imize bildirilmiştir. Kapanış için belirlenecek yeni tarih bugün kamuoyuna duyurulacaktır."

Etiketler