Borusan Lojistik'ten Ar-Ge ve inovasyona 100 milyon TL yatırım

Borusan Lojistik’in Ar-Ge departmanı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylandı. Şirket, Ar-Ge, inovasyon ve dijitalleşme için 100 milyon TL yatırım yaptı. Yeni merkez satışları artırırken müşteriye de maliyet avantajı sunacak.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Aysel YÜCEL

Borusan Lojistik’in Ar- Ge departmanı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından “Ar-Ge Merkezi” olarak onaylandı.

Borusan Lojistik Genel Müdürü İbrahim Dölen, hedefl erinin Borusan Lojistik’in ortalama yüzde 20 olan büyüme hızını artırmak olduğunu belirterek şunları söyledi: “2016 yılında 3 temel yatırıma odaklandık. Bunlardan biri liman kapasitemizi artırma yatırımıydı. Projemizi haziran ayı başında tamamladık. Bir diğer önemli yatırımımız rüzgar enerjisi lojistiği alanında oldu. Proje taşımacılığında Türkiye ‘de ilk defa kullanılan yeni ekipmanlar için yaklaşık 2,5 milyon dolarlık bir yatırımı hayata geçirdik. En önemli yatırım alanımız ise; 2020 yılına kadar inovasyon ve Ar-Ge alanlarındaki yol haritamızı çıkarmak ve planlamak oldu. Bu yatırımımızın ilk adımı ise Ar-Ge Merkezi belgesini almak oldu .”

“2017 Ar-Ge’de atak yılı olacak”

Borusan Lojistik olarak inovasyon ve dijital dönüşüm temelli Ar-Ge çalışmalarına büyük önem verdiklerini belirten Borusan Lojistik Genel Müdürü İbrahim Dölen, fark yaratan ve fayda sağlayan şirket yaklaşımı ile hareket ettiklerini; dijitalleşme ve Ar- Ge merkezi çözümleriyle tüm iş yapış şekillerini ve bakış açılarını dönüştürerek hizmet sunduklarını kaydetti. “2011 yılı sonunda şu an yüzde 100 Borusan Lojistik şirketi olan Elektronik Taşımacılık Ağı (eTA) nın temellerini Tekno Park’ta kurduğumuz Ar- Ge Merkezi’mizde attık. Bu aynı zamanda Türk lojistik sektöründe de bir ilk oldu. İnovasyon ve Ar-Ge faaliyetlerimiz 2016 yılında aldığımız Ar-Ge Merkezi belgemiz ile hız kesmeden devam etti” diyen Dölen, inovatif yaklaşım ve Ar-Ge çalışmalarıyla başarılı sonuçlar aldıklarını, KOBİ’lerle kamyoncu esnafını dijital platformda buluşturan eTA ve e – ticarette teslimatı kolaylaştırarak bütün tarafların kazandığı bir model yaratan Bukoli gibi iki önemli markayı tüketicinin hizmetine sunduklarını hatırlattı.

İbrahim Dölen günümüzde teknolojinin, kârlı ve sürdürülebilir büyümenin ana motorlardan biri olduğunun altını çizdi: “Bundan sonra kamu teşviklerinin sağladığı kaynakları da devreye alarak çok daha güçlü ve hızlı adımlar atacağız. Bu sayede tüm iç süreçlerimizi dijitalleştirmeyi ve eş zamanlı olarak müşterilerimize yaşattığımız deneyimleri geliştirme ve mobilleştirme olanaklarını hızla geliştireceğiz. Simülasyon, büyük veri &optimizasyon, robotik çözümler, mobilleşme gibi başlıklar altında gerçekleştireceğimiz dijital projelerimiz ile müşterilerimize fayda sağlamaya ve sektörümüzde fark yaratarak öncü olmaya devam edeceğiz. Ar-Ge ve inovasyon alanındaki yatırımlarımız bugüne kadar 100 milyon TL düzeyinde gerçekleşti. Bu alandaki yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. 2017 yılında Ar-Ge kadromuzda yüzde 25 artışa gidiyoruz. Borusan Teknoloji Geliştirme ve ArGe şirketimizin de desteği ile sürdüreceğimiz bu çalışmaların geleceğin Borusan Lojistik’ini yaratmada en büyük gücümüz olacağını biliyorum.”

“Kamunun desteği güç veriyor”

Borusan Teknoloji Geliştirme ve Ar- Ge Genel Müdürü Dr. A. Murat Yıldırım ise Borusan’ın Ar-Ge alanında, özellikle inovatif ürün ve hizmet geliştirme ile dijital dönüşüm konularında önüne çok ciddi ve iddialı hedefler koyduğunu belirterek bu noktada başta Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olmak üzere kamu yönetiminin destek ve teşviklerinin çok önemli olduğunun altını çizdi.

Borusan Ar-Ge olarak 2015'ten bugüne hızla önemli mesafeler kat ettiklerini ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu: “2015 yılında birçok ilki gerçekleştirdik. İlk adım olarak şirketlerimizin Teknoloji Yetenek ve Yetkinlik Analizlerini tamamlayarak Teknolojik Yol Haritalarımızı oluşturduk. Böylelikle, kısa, orta ve uzun vadeli stratejik teknoloji planlaması ile Borusan Ar-Ge’nin çalışması gereken teknolojik çalışma alanlarını tespit ettik ve Ar- Ge projelerimizi başlattık. Bu süre içinde aynı zamanda tüm Grup şirketlerinde Ar-Ge altyapısının oluşturulması ve Ar-Ge faaliyetlerinin yürütülmesine öncülük etme hedefiyle, grubumuzda 3 yeni Ar-Ge Merkezi’nin kuruluşu için düğmeye bastık. Bunlardan birincisi Lojistik Ar-Ge Merkezi’ydi. İleri Malzeme Geliştirme Ar-Ge Merkezi ile Tasarım ve Mühendislik Ar-Ge Merkezi için de çalışmalarımız devam ediyor. Bulunduğumuz noktada Ar-Ge Merkezi’mizin onayından mutluluk duyuyorum.”

2020 yılına kadar 27 proje hedefliyor

Borusan Lojistik, 2020 yılına kadar 27 Ar-Ge ve inovasyon projesi hayata geçirmeyi planlıyor. Ar-Ge Merkezi’nde, şu anda çoğunluğu bilgisayar teknolojileri konusunda eğitim almış 49 araştırmacı çalışıyor. Üniversiteler ve TÜBİTAK gibi bilim kuruluşlarıyla ortak çalışmalar yürütülüyor. Borusan Lojistik ayrıca Avrupa Birliği dahilinde Ar-Ge sahibi lojistik firmalarının oluşturduğu ALICE (Alliance for Logistics Innovation Through Collaboration in Europe) teknoloji platformunun tek Türk üyesi. Bu platformun amacı, Avrupa lojistik ve tedarik zinciri yönetimi süreçleri için ArGe ve inovasyon stratejisinin geliştirilmesi. Borusan, Avrupa’nın önde gelen kuruluşları ile teknolojik işbirlikleri oluşturmayı hedefliyor.

Bu konularda ilginizi çekebilir