22 °C

Bosch, Türk tedarikçi arıyor

OİB'in ev sahipliğinde Türk otomotiv yan sanayi firmalarıyla Bosch Rusya Yönetimi arasındaki görüşmelerde döküm, pres, dövme, elektrik-elektronik gibi birçok alanda işbirliği fırsatları arandı

Bosch, Türk tedarikçi arıyor

İSTANBUL - Türk otomotiv sektörünün büyümesinde dinamik pazarlar arasında yer alan Rusya Federasyonu'nu hedef ülkeler arasına alan Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), bu ülkede birçok fuara, ikili görüşmeye katılarak yatırım, üretim ve ticari fırsatlarını kolluyor. Bu fırsatların son ayağında ise dünyanın en büyük otomotiv firmalarından biri olan Bosch, Türk otomotiv yan sanayi firmaları ile işbirliği için OİB'in kapısını çaldı.

Türk otomotiv yan sanayi firmalarının kalitesine, zamanında teslimine, üretim kabiliyetlerine  güvenen Bosch Rusya Yönetimi, Rusya Federasyonu'nda etkinliğini artırabilmek için güvenilir partnerler arıyor. Halen Rusya Federasyonu'nda üretim yapan 10 ve yine bu ülkede yatırım yapmayı planlayan 20 Türk otomotiv yan sanayi firması ile işbirliğine gitmek ya da tedarikçi desteği sağlamak isteyen Bosch Rusya Yönetimi, Bursa'da OİB üyeleriyle ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Temaslar üst düzeyde

Bosch Rusya'nın döküm, pres, dövme, elektrik-elektronik ve alüminyum yan sanayi gibi birçok alanda etkinliğini artırabilmek için ürün talebinin olduğu biliniyor. Bu ürün yelpazesinde üretim yapan Türk otomotiv yan sanayi firmalarıyla görüşen Bosch Türkiye Otomotiv İlk Donanım Satış Direktörü Gökhan Tunçdöken ve firmanın Doğru Avrupa Satınalma Direktörü Frank Lengefeld ile birçok üst düzey yönetici, işbirliği için zemin aradı. 

Rusya'da marka çalışması

Bosch Rusya Yönetimi'nin tedarikçi arayışında doğru adreste bulunduğunu belirten OİB Başkanı Sabuncu, Türkiye'nin ihracat şampiyonu otomotiv endüstrisinin her alanda işbirliğine açık olduğunu belirtti. Türk otomotiv endüstrisinin Rusya Federasyonu'nda bilinirliliğini ve pazar payını artırmak için 2009 yılından beri OİB'in yoğun şekilde çalıştığını, burada ofis açtığını hatırlatan Sabuncu, "Rusya'da Türk otomotiv endüstrisi adına marka çalışması yürütüyoruz. Bu çerçevede ihracatımızı her yıl artırdığımız Rusya Federasyonu'na 2013'te 1.2 milyar dolarlık dış satışa ulaştık. Bunun da yüzde 56'sı yan sanayi alanında gerçekleşti" diye konuştu.

Rusya Federasyonu'nun mevcut yapısıyla yan sanayide ciddi yatırıma ihtiyaç duyduğunun altını çizen Sabuncu, stratejik ortaklıklarla Türk otomotiv endüstrisinin bu ülkedeki etkinliğini artırabileceğine inandığını söyledi. Sabuncu, "Bosch Rusya Yönetimi ile firmalarımızı bir araya getirdik. Bu faaliyetlerimizle 'Türk otomotiv endüstrisi markası'nı Rusya Federasyonu'na doğru bir şekilde empoze edeceğiz. Hedeflerimizi güçlü işbirlikleriyle yakalayacağız" dedi.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap