8 °C

BSH, Türkiye'yi bölge üssü yapacak

Bağlı olduğu ülke sayısı 30'a çıkan BSH Türkiye, bölgesel üs olma yolunda 2015'e kadar 300 milyon euroluk yatırım yapacak.

BSH, Türkiye'yi bölge üssü yapacak

 

İSTANBUL - Türkiye'de Bosch, Siemens, Gaggenau ve Profilo markaları ile faaliyette bulunan Almanya merkezli BSH Ev Aletleri, 2015'e kadar 300 milyon euro yatırım yaparak Türkiye'yi şirketin bölgesel üssü haline getirecek. Şirketin finansal sonuçlarının paylaşıldığı toplantıda konuşan BSH Türkiye CEO'su Norbert Klein, 52 milyon euroluk yatırımı hayata geçirdikleri 2012 yılı itibarıyla toplam cirolarının yüzde 3'lük bir artışla 3.2 milyar TL'ye ulaştığını, istihdam ettikleri çalışan sayısının 5 bini aştığını, üretimlerinin ise 2005 yılından bu yana yüzde 80 oranında arttığını dile getirdi. BSH'nin Çerkezköy tesislerindeki Küçük Ev Aletleri Fabrikası'nın resmi olarak 2013'te açıldığını hatırlatan Klein, "2015 yılına kadar 300 milyon euro daha yatırım yaparak BSH Ev Aletleri'nin kuruluşundan bu yana yapılan yatırımı 1 milyar euroya tamamlayacağız" dedi. Klein, BSH Ev Aletleri'ne bağlı ülke sayısının 30'a çıkmasıyla Türkiye'nin bölgesel bir üs olarak önemini arttırdığını, bunun da BSH Grubu bünyesinde Türkiye'ye duyulan güveni kanıtlar nitelikte olduğuna dikkat çekti.

'Nisan-mayıs aylarında hareketlilik başladı'

300 milyon euroluk yeni yatırım kapsamında; yeni ürün kategorileri, üretim kapasitelerinin artırılması, yeni bir lojistik ve Ar-Ge merkezi, Çerkezköy'de yeni idari bina ile satış ve servis ağını geliştirmeye yönelik çalışmaların hayata geçirilmesi planlanıyor. 2012 finansal sonuçları hakkında da bilgi veren Klein, BSH Türkiye'nin üretiminin yaklaşık yüzde 60'ını dünya pazarlarına ihraç ettiğini vurgulayarak, "2012'de ihracat hacmimizi 2.4 milyon birime, ihracat ciromuzu da 1 milyar 470 milyon TL'ye yükselttik. Toplam ciromuz ise 3.2 milyar TL olarak gerçekleşti. 2013 ilk yarı ciromuz ise ekonomideki durgunluğa paralel olarak yüzde 3 gerileyerek 706 milyon TL'ye geriledi. Nisan, mayıs aylarında ekonomide bir hareketlilik var. Bizde de işler açıldı. Yılın tamamında ekonomiye paralel olarak yüzde 4-5 dolayında büyüme bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Yıl sonuna kadar geceyle kutlanıyor borsa kotundan çıkacak

Borsaya da kote olan BSH, yıl sonuna kadar borsadan çıkacak. Norbert Klein, "BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret AŞ hisselerinin yüzde 99.284'nün BSH Bosch und Siemens Hausgeraete GmbH Almanya'ya ait. Borsaya açık kısmı sadece yüzde 0.7. Bunun anlamlı olacağını düşünmüyoruz. Şu anda değerlendirme aşamasında. Yıl sonuna kadar borsa kotundan çıkma işlemlerinin sonuçlanacağını tahmin ediyoruz" dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap