5 °C

Bursa Çimento, 120 milyon dolarlık yatırımla teknolojisini yenileyecek

Avrupa standartlarında üretim yapmayı hedefleyen Bursa Çimento, teknoloji için 120 milyon dolar yatırım yapacak.

Bursa Çimento, 120 milyon dolarlık yatırımla teknolojisini yenileyecek

ESRA ÖZARFAT

BURSA - Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden ÇED olumlu kararı alan Bursa Çimento, 120 milyon dolarlık yatırımla ilave üretim hattı kurarak teknolojisini Avrupa standartlarının ötesine taşıyacak. Ayrıca atık ısıdan enerji üretim tesisinin de kapasitesi yükseltilecek.

Bursa Çimento’nun Çimento Fabrikası Kapasite Artışı ve Atık Isıdan Enerji Üretim Tesisi Projesi’ne ‘ÇED Raporu Olumlu’ kararı çıktı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden yapılan duyuruda 120 milyon dolar tutarındaki yatırımla kurulacak ilave üretim hattı ile teknolojide yenileme sağlanacak, ayrıca atık ısıdan enerji üretim tesisinin de kapasitesinin artırılacağı kaydedildi. Bursa Çimento Genel Müdürü Osman Nemli, “Yatırımı yaparken temel hedefimiz kapasite artırımından daha çok teknolojik yenilenme ile Avrupa standartlarının dahi ötesinde örnek bir tesis olabilmek. Yeni yatırım ile kapasitemiz 1.8 milyon ton/yıl klinker ve 2 milyon ton/yıl çimento olacaktır ve yeni klinker hattının devreye girmesi ile eski fırınlar duracağından kapasite raporumuzda onaylanan değerler teorik olarak kalacaktır” dedi.

Atık ısıdan enerji üretim tesisinde bulunan 9 megavatlık kurulu güce 5 megavat daha eklenecek. İlave kurulması planlanan üretim hattının ekonomik ömrü minimum 50 yıl olarak öngörülüyor.

Tesisin enerjisinin yüzde 25’i atık ısıdan

Bursa bölgesinin çimento ihtiyacını karşılamak için 1969 yılında kurulan Bursa Çimento, hali hazırda 1.400.300 ton/yıl klinker üretimi ile toplam 2.850.000 ton/yıl çimento öğütme kapasitesine sahip. Bursa Çimento ayrıca geçen yıl teknoloji ve verimliliği artırmaya yönelik toplam 8.2 milyon liralık yatırım yaptı. Mevcut otomasyon sistemini sürekli iyileştiren Bursa Çimento, gelecekte yeni nesil çimento üretim tesisleri arasında yer almayı hedefliyor. Kurulduğu tarihten bu yana halka açık olma özelliğini sürdüren firmanın ortak sayısı 3 bin civarında.

Bursa Çimento, 2011 yılında devreye aldığı atıktan türetilmiş yakıt hazırlama tesisi ile bugüne kadar Bursa ve bölgesinden ekonomik değerini yitirmiş 154 bin ton, 2016’da ise 34 bin ton sanayi atığını alternatif yakıt olarak kullandı.

Sadece geçen yıl 20 bin ton fosil yakıt tasarrufu sağladı. Ayrıca 2013 yılından bu yana fabrika döner fırınından atılan ısıdan istifade edilerek üretilen elektrik enerjisi üretimi de tesisin ihtiyacının yüzde 25’ini karşılıyor. Bu yolla her yıl 28 bin ton karbondioksit emisyonu azaltılıyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.