15 °C

Candy Hoover, ihracatta hedef büyüttü

İhracatını 10 yılda 5 katına çıkartan Candy Hoover, 2017 sonunda 155 milyon dolarlık hacme ulaşmayı planlıyor.

Candy Hoover, ihracatta hedef büyüttü

Dilek TOPRAK BUZ

ESKİŞEHİR- Eskişehir’de üretime başladığı 2007 yılında 30 milyon dolar ihracat yapan Candy Hoover Euroasia, 2016 yılında TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) verilerine göre 144 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirerek Türkiye sıralamasında 92. sıraya yükseldi. Firma yaptığı yeni yatırımlarla bu rakamı 2017 yılında 155 milyon dolar üzerine çekmeyi hedefliyor.

Candy Group’un Türkiye’ye yapacağı yeni yatırımlarla, artan ihracat rakamlarını desteklediğini söyleyen Candy Hoover Group CFO’su Mustafa Değirmenci, “son 5 yılda Türkiye’deki fırın ve çamaşır kurutucu fabrikalarına 35 milyon dolar yatırım yapan grup, önümüzdeki 2 yılda 20 milyon dolar’ın üzerinde yeni yatırım yaparak Türkiye’yi bir üretim üssü haline getirmeyi planlamaktadır” dedi.

Yeni yatırımları çok yönlü yatırım olarak tanımlayan Değirmenci; “hem teknolojik, hem verimlilik hem de kapasiteyi artıracak yatırımlara yoğunlaştık. Artık otomasyon ve teknolojiyi çok ciddi anlamda değiştiren robotik üretim hattına geçiyoruz. Böylelikle daha hızlı, çeşitli ve esnek bir üretim modeli ortaya koyacağız. Mesela kurutuma fabrikasında Avrupalı rakiplerin üretemediği farklı ürün segmentlerini üretmeye başlayacağız.” bilgisini verdi.

Kısa sürede gerçekleşen ihracat artışı ile ilgili konuşan Değirmenci; 2016 yılında Ar-Ge merkezinin kurulmasıyla ürün geliştirme faaliyetlerini Türkiye’ye taşıdık. Bünyemizde Avrupa pazarına yönelik kendi segmentinde niş diyebileceğimiz ürün grupları üretilmeye başlandı. Dolayısıyla biz Avrupa’da bu ürün segmentinde pazar payımızı artıracak derecede avantaj sağladık. Bunlarda bize ihracat artışı olarak yansıdı.

“Kriz ortamına aldırmadan yatırımları arttırdık”

Grubun 2 yıldır ülkedeki kriz ortamına aldırmadan yatırımlarına devam ettiğini ve daha da artıracağını vurgulayan Değirmenci, son iki yıldır yabancı yatırımcıların Türkiye’ye gelmekte imtinalı olduğuna değinerek şunları söyledi:

“Candy Hoover’ı Türkiye’nin çok ciddi bir ihracatçısı haline getirecek yatırım kararları darbe girişiminden sonraki aylarda alındı ve Grubun Türkiye’ye yatırımları artırarak devam ediyor. Türkiye, 2 yıldır hiçbir ülkenin tarihi boyunca yaşayamayacağı derinlikte sıkıntılar yaşadı. Bu süreçte ülkeye yönelik yatırımlar, ertelendi ya da iptal edildi. Bizde ise süreç bunun tam tersi oldu. Tek kaygımız işin devam edebilme kaygısıydı. Nitekim en büyük yatırım desteğini o süreçte alarak, Türkiye’de 200’lü seviyelerden ilk 100 içine giren ihracatçı dış sermaye şirketine dönüştük, bu ünvanı da bu sene aldık. Yabancı firmaların Türkiye’deki yöneticilerinin olaya sahip çıkıp buradaki durumu net, iyi ve güven verici olarak yansıtması çok önemli.”

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.