12 °C

Cargill: Şeker fabrikalarının özelleştirilmesiyle ilgimiz yok

Nişasta bazlı şeker üretimi alanında faaliyetlerini sürdüren Cargill, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi süreciyle adlarının anılmasını karşısında şaşkınlık ve üzüntü duyduklarını bildirdi.

Cargill: Şeker fabrikalarının özelleştirilmesiyle ilgimiz yok

ABD'li Cargill, kamuya ait şeker fabrikalarının özelleştirilmesi süreciyle isimlerinin anılmasını "şaşkınlık ve üzüntü" ile karşıladıklarını bildirdi.

Türkiye'deki faaliyetlerini 1960'lı yıllardan bu yana sürdüren ve nişasta bazlı şeker üretiminde faaliyetlerde bulunan şirketten konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Son günlerde, kamuya ait şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ile ilgili gündeme yönelik haberlerde Cargill'in adının anıldığını görmekteyiz. Gerek kamuya ait şeker fabrikalarının özelleştirilmesi, gerekse Şeker Kurumu'nun kapatılarak görevlerinin Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı'na devredilmesi ile ilgili gelişmelere dair herhangi bir müzakereye dahil olmuş değiliz. Tasarrufu tamamen kamu otoritesine ait olan bir kararda Cargill ya da bir başka özel sektör şirketinin etkisi olabileceğine dair iddialar karşısında şaşkınlık ve üzüntü duyuyoruz.

Şirketimiz ve ürünlerimiz hakkında tamamen yanıltıcı bilgiler verilerek şirketimizin ticari itibarına zarar verilmeye çalışılmaktadır. Cargill Türkiye'yi hedef alarak gündemi meşgul eden asılsız iddialara itibar edilmemesi gerektiğini kamuoyunun değerli görüşlerine sunarız"

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.