11 °C

Çimsa, ilk yarıda 133 milyon TL kâr etti

Çimsa, 2016 yılının ilk 6 ayında satış gelirinin 586 milyon TL’ye ulaştığını açıkladı. Şirketin dönem karı ise 133 milyon TL olarak gerçekleşti.

Çimsa, ilk yarıda 133 milyon TL kâr etti

Çimento ve yapı malzemeleri sektöründe global bir oyuncu olan Çimsa, 2016 yılı ilk 6 aylık dönemine ilişkin finansal sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. 

Buna göre, 30 Haziran 2016 tarihi itibarıyla şirketin cirosu 586 milyon TL oldu. Sürdürülen faaliyetlerden vergi öncesi kar 170 milyon TL olurken, dönem karı ise 133 milyon TL olarak gerçekleşti.

Çimento sektörünün altyapı ve üstyapı yatırımlarıyla birlikte gelişim gösterdiğini belirten Çimsa Genel Müdürü Nevra Özhatay, “Türkiye, bugün dünyanın dördüncü, Avrupa’nın ise en büyük çimento üreticisi konumunda. Çimentoda iç talep, kişi başına gayrisafi milli hasıla büyümesiyle birlikte artıyor. Buna bağlı olarak çimento tüketimi son 10 yılda, yıllık ortalama yüzde 5 artarak 2015’te 826 kiloya erişti. Bu istikrarlı bir yükselişe işaret ediyor.

cimsa-nevra-ozhatay1.jpg

Ülkemizde genç nüfusun yarattığı yeni konut ihtiyacının yanı sıra artan altyapı yatırımları ve hız kazanan kentsel dönüşüm nedeniyle inşaat sektörünün en önemli girdilerinden biri olan çimento talebinin önümüzdeki yıllarda benzer bir seyir izleyeceğini öngörüyoruz. Avrupa Birliği Standartları’nda üretim altyapısına sahip çimento sektörünün gerek yurt içindeki gelişmeler gerekse yurt dışında kazanılan yeni pazarlar nedeniyle büyümeye açık bir sektör olduğuna inanıyoruz.

Rakiplerimiz karşısında güçlü bir oyuncu olarak durmamızdaki önemli sebeplerden birisi de; Çimsa olarak 2000 yılından beri Mersin Fabrika bünyesinden bulunan sektördeki ilk ve tek Çimento AR-GE Merkezi’ne sahip olmamızdır. Merkezin temelde üç özelliği var; yeni ürün geliştirme programları hazırlayarak üretim yapmak, pazarlama ve kalite birimleriyle çalışmaları son ürün haline getirmek, satış destek hizmetleri ve pazarın gelişimi için katma değer yaratmak.

Çimsa olarak, sektördeki performansımızla ilk altı ayda büyümeye öncülük ettik. 2017 yılının ikinci çeyreğinde tamamlanmasını beklediğimiz yatrımımız sonucunda Eskişehir Fabrikası hem gri hem de beyaz klinker üretecek şekilde tekrar yapılandırılmış olacak. Bunun yanı sıra, yenilikçi yaklaşımımız ile ortaya çıkardığımız ve ‘Formülün adı’ olarak tanımladığımız ihtiyaca özel segmente edilmiş ürünlerimizle şirketimizin tüm dünyada bilinirliğini güçlendirmek ve sektörümüzdeki öncülüğünü pekiştirmek üzere çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap