26 °C

Danone ve KAGİDER: Süt odası lüks değil ihtiyaçtır

Danone Türkiye ile Türkiye Kadın Girişimcileri Derneği, Türk şirketlerinin sadece yüzde 9’unda bulunan Süt Odası konusunda farkındalık yaratmak üzere işbirliği yaparak 'Süt Odası Lüks Değil İhtiyaçtır' çağrısında bulundu.

Danone ve KAGİDER: Süt odası lüks değil ihtiyaçtır

Danona Türkiye, 2015 yılında yaptığı "Çalışan Annelerin Araştırması" ile Türkiye’deki tüm şirketlerin sadece yüzde 9’unda süt odası olduğunu ortaya koyarak, her yıl 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Emzirme Haftası öncesinde Türkiye Kadın Girişimcileri Derneği (KAGİDER) ile Türk şirketlerine "Süt Odası Lüks Değil İhtiyaçtır" çağrısı yaptı.

İlk olarak geçtiğimiz mayıs ayında yapılan kampanya ile süt odasını gündeme taşıyan Danone Türkiye ile KAGİDER, her yıl 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Emzirme Haftası kapsamında bu kez şirketlere ‘Süt Odası Lüks Değil İhtiyaçtır'çağrısında bulundu.

"Süt odası da toplantı odası kadar temel bir ihtiyaçtır"

Türkiye’de kadın istihdam oranının erkeklerin istihdam oranının yarısından az olduğunu belirten Danone Türkiye Entegrasyonu Genel Müdürü Gamze Çuhadaroğlu:

"TÜİK verilerine göre Türkiye’de kadın istihdam oranı yüzde 27,5 iken, erkeklerde bu oran yüzde 65 seviyesinde. Yani her 100 kadından yalnızca 27’si iş hayatına dahil oluyor. Bu da demek oluyor ki nüfusun yarısını oluşturan insan kaynağından yararlanamıyoruz. Çalışan kadınlar ekonomiye yaptıkları katkı kadar, anne olduklarında küçük yaştan itibaren çocuklarına kadın-erkek eşitliği konusunda rol model olarak da toplumsal gelişimin hızlanmasını sağlıyorlar.Bu nedenle, sürdürülebilir ekonomik ve toplumsal kalkınma için bu potansiyeli realize etmemiz son derece önemli.

Danone Türkiye olarak bu bakış açısıyla, kadın istihdamının artırılmasına büyük önem veriyoruz. Kadınların istihdama katılması kadar işgücü içinde tutulması da önemli. Çalışan Anneler Araştırmamız, çalışan kadınların yüzde 40’ının evlendikten ve çocuk sahibi olduktan sonra işi bıraktıklarını ve bu dönemde daha fazla desteğe ihtiyaç duyduklarını ortaya koymuştu. Bu destekler arasında en önemlilerinden biri de çalışan annelere uygun çalışma koşullarının sağlanması. Buradan yola çıkarak KAGİDER işbirliği ile hayata geçirdiğimiz "Süt Odası Lüks Değil İhtiyaçtır" projesi ile, ülkemizde yalnızca yüzde 9 oranında olan süt odalarının artırılması yönünde bir farkındalık oluşturmayı amaçladık.

Süt odasının her ofiste bir toplantı odası kadar temel bir ihtiyaç ve hak olduğunu düşünüyoruz. Tüm şirketlere, bu kurumsal sorumluluğu yerine getirerek Süt Odası kurma çağrısında bulunuyoruz" dedi.

KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Sanem Oktar ise şunları söyledi:

"Çocuk bakımının neredeyse sadece kadınların sorumluluğu haline gelmesi bugün ciddi bir sorundur. Bu bakımdan kamuya düşen görevlerin yanı sıra, tüm kurumlar ve şirketlere düşen görevler de bulunuyor. Kadınların iş yaşamına geçişlerini kolaylaştırmak hepimizin sorumluluğudur. Çalışan Anneler Araştırması yapılması gerekenler hakkında çok değerli veriler ortaya koyuyor. Bunların gereğinin yapılması çok önemli. Süt odaları çok anlamlı ve fonksiyonel bir adım olacaktır. Kadının ekonomik yaşama katılması için mücadeleye bütün kurumların katılımını bekliyoruz."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap