12 °C

İhracat şampiyonuna, borç yüzünden ödül yok

4 bin 800 TL tutarındaki sicil borcu ödenmediği için ödül listeden çıkartılan firma mahkemeye gidiyor

İhracat şampiyonuna, borç yüzünden ödül yok

Antalya’daki Muşlu Kardeşler firması, bu yıl 150 milyon dolarlık yaş sebze meyve ihraç etmesine rağmen, 4 bin 800 TL'lik sicil borcu nedeniyle Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'ndan (ATSO) ödül alamadı. Firma ortaklarından İsmet Kerem, "Biz ülkemize döviz kazandırırken, büyüklerimiz sağ olsun bizi rencide ediyor" dedi.

 Antalya Serbest Bölge, Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) gibi kuruluşlar, kentin en başarılı işadamları ve firmalarını ödüllendirdi. İş dünyası temsilcilerinin onurlandırıldığı bu törenlerde Antalya'nın son 5 yıldır en fazla yaş meyve sebze ihracatını yapan Muşlu Kardeşler firması BAİB'in töreninde ödüllendirilirken, ATSO'nun törenine ise davet edilmedi.

 4 bin 800 liralık sicil borcu

ATSO'nun ödül şartnamesinde, ödül verilecek firmaların sicil borcu olmaması gerektiği yer alıyor. Bu maddeden yola çıkılarak, bu yıl 150 milyon dolar civarında yaş meyve sebze ihracatıyla Türkiye 4'üncüsü, Akdeniz birincisi olan Muşlu Kardeşler firması, 4 bin 800 TL tutarındaki sicil borcu ödenmediği için listeden çıkartıldı ve ödül törenine davet edilmedi.

BAİB'in ödül töreninde ise sektöründe bölgenin en yüksek ihracatını yapan firma olarak, firma ortaklarından Aydın Kerem, Vali Muammer Türker'in elinden plaketini almıştı.

 'Rusya'da büyük sıkıntı yaşadık'

Bölgenin en büyük yaş meyve sebze ihracatçısı olmalarına rağmen ATSO'nun listesinden çıkartılmış olmalarını büyük üzüntüyle karşıladıklarını belirten firma ortaklarından İsmet Kerem şöyle dedi:

 "Bu yıl Rusya'da ciddi problemler yaşadık. 35 milyon dolara yakın paramız kaldı. 8 bin mağazası olan zincire 15 bin ton üzüm vermiştik. Çürüdüğü için tüm masrafları bize yazdılar. 2013'te 14.5 milyon dolar, bu yıl 11 milyon dolar, toplamda ise 25 milyon dolara yakın zarar oluştu. Rusya'ya ihracatımız durdu ama, yakın zamanda yeniden başlatacağız."

37 yıldır sektördeyiz

Yaş meyve ve sebzenin başkenti olarak görülen Kumluca'da ihracatın 'A'sı yokken kendisinin başlattığını aktaran İsmet Kerem sözlerini şöyle sürdürdü:

 "37 yıldır bu sektördeyiz. Son 5 yıldır bölgenin en büyük ihracatçısı olarak ATSO'dan da ödül almıştık. 2011'de Türkiye birincisi olmuştuk. Ancak Rusya'yla sıkıntıların yaşandığı bu dönemdeki yoğunluk nedeniyle 4 bin liranın üzerinde bir borç kalmış. Bu nedenle ödül listesinden çıkartılmış olmamıza çok üzüldüm. Biz yıllarca ihracatın önünü açmak için mücadele ettik. Ülkemize döviz kazandırırken büyüklerimiz sağ olsunlar bizi rencide ediyor. Üzüldüm." 

İsmet Kerem, ATSO'yu mahkemeye vereceklerini de söyledi.

ATSO: Borcu olduğu defalarca bildirildi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Muşlu Kardeşler firmasının bu yıl 150 milyon dolarlık yaş sebze meyve ihraç etmesine rağmen, 4 bin 800 TL'lik sicil borcu nedeniyle ödül alamamasıyla ilgili açıklama yaptı. Yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

"Geleneksel ödül törenimizin, üyelerimiz ve kamuoyu ile paylaşılan kriterleri vardır. Başvurular sonucunda ödül almaya hak kazananlar bu kriterler dikkate alınarak belirlenir. Bu duyuru metni web sayfamızdan ve elektronik bültenlerle kamuoyuna duyurulmaktadır. Bu yıl yapılan başvurularda 'Yaş Sebze Meyve' kategorisinde yer alan Muşlu Kardeşler Yaş Sebze Meyve Paz. Tur. Sey. Nak. San. Tic. Ltd. Şti. firmasının da aidat borcu olduğu, hem sözlü (defalarca) hem de yazılı (09.12.2014 tarihli Oda yazısı) olarak kendisine bildirilmesine rağmen ödeme yapmadığı için listede yer almamıştır."

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.