15 °C

Intel'den ABD de 7 milyar dolarlık yatırım

Intel, Arizona eyaletinde yapacağı yatırımla 3 bin kişilik yeni istihdam yaratacak.

Intel'den ABD de 7 milyar dolarlık yatırım

Dünyanın en büyük mikroçip üreticilerinden Intel, ABD de 7 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıkladı.

Intel Üst Yöneticisi (CEO) Brian Krzanich, ABD Başkanı Donald Trump la Beyaz Saray da yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği toplantıda, şirketin Arizona eyaletinde 7 milyar dolarlık yatırım yapacağını ve 3 bin kişilik yeni istihdam yaratacağını bildirdi.

Krzanich, söz konusu yatırımın Arizona daki "Fab 42" adlı mikroçip fabrikasının gelecek 4 yılda tamamlanması için kullanılacağı bilgisini verdi ve şirketin çoğu üretimini ABD de gerçekleştirdiğinin altını çizdi.

Intel den yapılan resmi açıklamada da firmanın ABD de ekonomik büyümeyi ve inovasyonu teşvik ettiği belirtilirken, şirketin fabrikalarının ülkede yüksek teknoloji imalatını destekleyen istihdam yaratmayı hedeflediği vurgulandı.

ABD Başkanı Trump da Twitter dan yaptığı paylaşımda Brian Krzanich e teşekkür ederek, "7 milyar dolar Amerikan inovasyonu ve istihdamı için harika bir yatırım." ifadesini kullandı.

Intel, pazartesi günü, Donald Trump ın 7 İslam ülkesine uyguladığı vize ve ülkeye giriş yasağına karşı hukuki girişimde bulunan 97 Amerikalı şirketin hazırladığı ortak bildiriye imza atmıştı.

Bildiri, Trump ın vize yasağının Amerikalı firmalara önemli derecede zarar verebileceğine dikkati çekmişti.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap