11 °C

Kahve devi Türkiye'de çay işine giriyor

Teavana çay zincirini satın alan Starbucks, Türkiye’de çay dükkânı açmak için çalışmalara başladı.

Kahve devi Türkiye'de çay işine giriyor

Dünyada kahve denilince akla ilk gelen marka Starbucks, ‘Teavana Çay’ zincirini, 620 milyon dolara satın almıştı. Türkiye’nin dünyada en çok çay içilen ülkelerden biri olduğunu iyi bilen firmanın yöneticileri, ilk çay dükkânı için de çalışmalara başladı. Starbucks zaten birçok yerli ve yabancı markadan önce bu gerçeği görüp çay ve Türk kahvesi seçeneklerini de mevcut Starbucs’larda mönüye eklemişti.

Hürriyet'ten Jale Özgentürk'ün haberine göre, Starbucks markası, 1971’de Amerika’nın Seaatle kentinde doğdu. İki öğretmen ve bir yazar, markanın adını Moby Dick romanının ana karakteri Starbuck’tan ödünç aldı.

Starbucks’ın küçük bir kafeden, küresel bir kahve zincirine dönüşümünde, ortaklığa sonradan katılan Howard Schultz’un İtalya’daki cafe barlardan etkilenmesi büyük rol oynadı.

Starbucks’un Kuzey Amerika sınırları dışında ilk mağazası Japonya’nın başkenti Tokyo’da açılmıştı. Bugün 65 ülkede 21 binin üzerinde mağazası var. Kahve satın alınması ve kavrulmasında dünyanın bir numaralı şirketi. Yani bugün dünyada kahve denilince akla gelen ilk şirketlerden.

Ancak geçen yıl Starbucks, bu özelliğini değiştirecek sürpriz bir adım attı. Atlanta menşeli ünlü “Teavana Çay” zincirini, 620 milyon dolara satın aldı. Starbucks nasıl kahve ile ilgili her türlü ürünü satıyorsa, bu zincir de çay kaşığından fincana kadar çayla ilgili her türlü malzemeyi satıyor.

Zincir yaptığı Starbucks’ın genel müdürlüğünü halen sürdüren Schultz, geçen yıl bu satın alma sırasında, “Teavana Holdings Inc’de Starbucks’ta kahve için ne yaptıysak, şimdi de çay için onu yapacağız” diyordu.

Çay konusunda harekete geçen Starbucks'ın dünyada olduğu gibi Türkiye’de de mimarlarının mağaza dekorasyonları için çalışmaya başladığı belirtiliyor. Henüz mağaza sayısı ve nerelerde açılacakları belli değil.

Çay dünyada sudan sonra en fazla içilen içecek. Türkiye için, Türk kahvesi önemli olsa da, çayın kahveden önce geldiği malum. Starbucks, birçok yerli ve yabancı markadan önce bu gerçeği gördü. Yerelleşerek, dükkanlarında çay ve Türk kahvesi seçeneklerini de listesine ekledi. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.