Koç, AES Entek'teki payını artırıyor

Koç Holding ve Aygaz, AES'in AES Entek'teki yüzde 49.62 hissesini 125 milyon dolara almak için sözleşme imzaladı. Yasal izinler sonrası Koç'un AES Entek'teki toplam payı yüzde 99.24'e ulaşacak

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - Koç Holding grup şirketi Aygaz ile birlikte, iştiraki AES Entek'te AES'in sahip olduğu yüzde 49.62 hissesiyi toplam 125 milyon dolara almak için anlaşma imzaladı. Söz konusu işlem sonunda Koç'un AES Entek'teki toplam payı yüzde 99.24'e ulaşacak.

Koç Holding'den KAP'a yapılan açıklamaya göre, AES Mont Blanc Holdings B.V., AES Entek Elektrik Üretim'de sahip olduğu yüzde 49.62 hissenin toplam 125 milyon dolara Koç Holding ve iştiraki Aygaz'a satışı için sözleşme imzaladı.

Sözleşme kapsamında, Koç'un iş ortağı konumundaki AES'in AES Entek'te sahip olduğu 133.59 milyon nominale denk gelen yüzde 24.81 hissenin Koç Holding, yüzde 24.81 paya denk gelen diğer 133.59 milyon nominal hissenin de Aygaz tarafından satın alındığı belirtildi.

Açıklamaya göre, söz konusu işlem sonrası Koç Holding'in AES Entek'teki toplam payı yüzde 99.24'e ulaşacak ve AES Entek, alım tarihinden itibaren holdingin finansal tablolarında bağlı ortaklık olarak izlenecek.

İş Yatırım Analisti Mustafa Küçükmeral, "Söz konusu işleme göre, Entek'in değeri 252 milyon dolar olarak oluşuyor. Bu ise, Ağustos 2011'de Koç'un şirketin yüzde 24.81 hissesi için ödediği 300 milyon doların altında bir miktara işaret ediyor" dedi ve ekledi:

"Ancak AES Entek'in Koç Holding'in net aktif değeri içindeki payının yüzde 1'in altında olduğu göz önünde bulundurulduğunda, önemli bir piyasa tepkisi beklemiyoruz."

Koç Holding hisseleri saat 1655'te yüzde 2.94 primle 10.5 liradan, Aygaz ise yüzde 1.54 yükselişle 9.23 liradan işlem görüyor. BIST-100 endeksi de yüzde 2.4 yukarıda.

Türkiye'de AES Entek ile faaliyet gösteren ABD merkezli AES Corp'un söz konusu satış sonrası, Türkiye'deki varlığı sona ermiş olacak.

AES Corp'tan yapılan açıklamaya göre, Türkiye'deki varlık satışı ile birlikte AES'in çıkış yaptığı ülke sayısı dokuza; son üç yılda varlık satışından elde ettiği gelir ise 2.4 milyar dolara ulaşacak.

KAP'ta yer alan açıklamaya göre, hisse devir işlemlerinin EPDK onayı ve gerekli yasal izinlerin alınmasının ardından tamamlanması ve alım bedelinin nakden ve peşin olarak ödenmesi öngörülüyor.

 

Bu konularda ilginizi çekebilir