Koç, tam teşekküllü bir çocuk hastanesi açacak

Rahmi Koç, bu yıl sonbaharda hizmete açacakları 250 yataklı Tıp Fakültesi Eğitim Hastanesi'nin ardından Türkiye'de çok az olan, tam teşekküllü bir çocuk hastanesi açacaklarını söyledi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Rahmi Koç, bu yıl sonbaharda hizmete açacakları 250 yataklı Tıp Fakültesi Eğitim Hastanesi'nin 220 milyon dolarlık bir yatırım bütçesi olduğunu belirterek, "İleriki bir tarihte de Türkiye'de çok az olan, tam teşekküllü bir çocuk hastanesi açacağız" dedi.

Rahmi Koç, Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan ve Psikoloji Bölümü'nü birincilikle bitiren Ekin Seçinti, Koç Üniversitesi'nin "20. Lisans ve Lisansüstü Mezuniyet Töreni" öncesi basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda üniversite çatısı altında yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Rahmi Koç, 20. yılda çok yol katettiklerinden bahsederek, Türkiye'nin en saygın üniversitesi haline geldiklerini belirtti.

AB ve TÜBİTAK'tan en çok kaynak alan üniversitelerinden biri olduklarının altını çizen Koç, "Dünyanın en meşhur üniversiteleri bizimle iş birliği yapmak için müracat ediyor. Dünyanın meşhur üniversitelerindeki öğretim üyeleri bize gelmek için sıraya girdi, neredeyse hergün bir müracat alıyoruz. Üniversitemiz talebelerinin neredeyse yüzde 84'ünü artık ilk 50 binden alıyoruz. Talebelerimizin yüzde 75'ine muhtelif kademelerde burs veriyoruz. Burs konusu çok önemli" dedi.

Rahmi Koç, bu yıl sonbaharda 250 yataklı Eğitim Hastanesi'ni işletmeye alacaklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Hasta kabul etmeye başlayacağız. İlk hastalar Eylül ayında girmeye başlayacak ve talebeler 4'üncü sınıflarına orada devam edecek. Ondan sonra da orada onkoloji yapacağız, hemşirelik okulu açacağız. 220 milyon dolarlık bir bütçesi var. Bunun büyük bir kısmı Amerikan Hastanesi'nden gelen yardım, geri kalanı da vakıftan gelen finansmanla yapıldı. Buraya sigortalı hasta alınacak. İleriki bir tarihte de Türkiye'de çok az olan, tam teşekküllü bir çocuk hastanesi açacağız. Üniversite-vakıf çocuk hastanesi olarak bizimki Türkiye'de ilk olacak. Nüfus artıyor, çocuk sayısı artıyor, çocuk hastane sayısı artmıyor. Orada ciddi bir boşluk var. Şu an için 50 yataklı olarak planlıyoruz."   

Prof. Dr. İnan da bu yıl toplamda 342'si yüksek lisans ve doktora olmak üzere toplamda bin 342 mezun vereceklerini anlattı.

Üniversitede önemli sayıda çift anadal yapıldığı bilgisini veren İnan, üniversite çatısı altında gerçekleştirilen burs desteklerinden, açık ara en çok burs veren üniversite olduklarından bahsetti.

Koç çatısı altında gerçekleştirilen Anadolu Bursiyerleri projesine de değinen İnan, Anadolu'dan mümkün olduğunca çok öğrencinin üniversitelerinde okumasını arzu ettiklerini, yaklaşık 3 yıldır süren proje kapsamında 120 öğrencinin bu destekten yararlandığını kaydetti.

İnan, dördüncü yılda bu kapsamda 60 öğrenci almayı hedeflediklerini, şu an için 60 olan bağışçıdan 15'inin Koç Holding bünyesindeki firmalar, geri kalanının da başka şirketlerden oluştuğunu bildirdi.

 

Bu konularda ilginizi çekebilir