Konya Şeker’den 32 milyonluk bayram avansı

Konya Şeker, Kurban Bayramı öncesi dağıttığı nakit avans ile birlikte üreticiye bir hafta içinde toplamda 56 milyon 493 bin 448 TL tutarında ödeme gerçekleştirdi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - Geçtiğimiz günlerde üreticilere 5 milyon 777 bin litrelik 24 Milyon 488 bin 167 TL tutarında motorin avansı dağıtan Konya Şeker, Kurban Bayramı öncesi dağıttığı nakit avans ile birlikte üreticiye bir hafta içinde toplamda 56 milyon 493 bin 448 TL tutarında ödeme yaptı.

Konya Şeker’in, dün itibariyle üreticilerin banka hesaplarına yatırdığı 32 milyon liralık nakit avansıyla birlikte 2013-14 kampanya döneminde üreticilere verdiği avans desteği toplamda 240 milyon 895 bin 575 liraya ulaştığı belirtildi. Bu yılki kampanya döneminde tohum tarlaya düşmeden önce başlatılan ayni ve nakdi avans desteklerinin 69.9 milyon lirasını tohum, gübre, ilaç, şeker ve süt ürünleri, 170.9 milyon lirasını da motorin ve nakdi avanslar oluşturuyor.
 
Konya Şeker’in ulaştığı güç itibarıyla artık rakamların esiri değil efendisi olduğunu, büyük projelerin Konya Şeker’in üreticiye desteğinde bir aksamaya sebebiyet vermediğini ve veremeyeceğini belirten Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk  “Son yıllarda büyük projelere, büyük yatırımlara imza atmamıza rağmen üreticimize yönelik hiçbir hizmetimizde aksama olmadı, üreticiye verdiğimiz hiçbir destek azalmadı” dedi.
 
Üreticileri de üretime dâhil ederek Konya Şeker modelini ortaya çıkardıklarını ve başarının sırrının buradan geldiğini ifade eden Recep konuk özetle şunları söyledi;
 “2013 yılında Konya Şeker elini cebine atmadan, kasasından sıfır kaynak kullanarak, ticari itibarı ve ekonomik başarısından kaynaklı güven sayesinde 985 milyon dolarlık bir tesisi üretici ortaklarının varlık hanesine kazandırdı. Üreticinin daha çok patates ekmesine imkân verecek Patates Nişastası Fabrikasını ise bitirdi. Bölge hayvancılığına sıçrama yaptıracak, hayvancılığı yapılabilir hale getirecek ve en önemlisi de üreticinin hayvancılıktan para kazanmasını sağlayacak Et-Süt Entegre Tesisinin Et ve Süt Ürünleri Bölümünü tamamlayarak işletmeye aldı. Bunların hepsi dünyanın her şirketi her sanayi devi için büyük projeler. Bahsettiğimiz yatırımlar yüz milyonlarca dolarlık yatırımlar. Bu büyük projelere rağmen Konya Şeker üreticiye yönelik mesuliyetlerini sanki yüz milyonlarca dolarlık yatırımlar yapmıyormuşçasına eksiksiz yerine getirdi. Hem ürün bedeli ödemelerimiz hem de üreticiye yönelik desteklerimiz aynı şekilde devam etti. Hatta avans ödemelerinde üreticinin içinde bulunduğu şartlara göre erken ödemeler bile gerçekleştirdik. Bununla da kalmadık ürün fiyatlarında ülkemizde ürüne en iyi fiyatı veren kurum olmaya devam ettik. Konya Şeker bu kampanya döneminde 240.8 milyon lira avans dağıtımı gerçekleştirmiş. Bu iki hususun göstergesidir. Konya Şeker’in birinci önceliği üreticidir. Konya Şeker’de üretici söz konusu olunca, üreticinin ihtiyaçları söz konusu olunca her şey teferruat haline gelir. Önce üreticiye ve üretime destek planlanır ondan sonra diğer işlere bakılır.
 
Önümüz kurban bayramı. Bu topraklardaki herkes gibi üreticinin de bayramları kaygıdan hele hele maddi kaygılardan uzak karşılamaya hakkı var. Bu ülkenin en muteber insanları olan üreticilerin maddi imkânsızlıklar nedeniyle kurban ibadetini yerine getirememek gibi bir endişeye kapılmasına Konya Şeker olarak biz müsaade edemeyiz, bu güne kadar etmedik, bundan sonra da etmeyiz.” diye konuştu.

Etiketler