25 °C

Kuveyt Türk'ten 150 milyon TL'lik kira sertifikası ihracı

Kuveyt Türk satış yöntemiyle, 150 milyon TL tutarında 177 gün vadeli kira sertifikası ihracını gerçekleştirdi. Böylelikle toplamda 2017 başından beri gerçekleştirdiği sukuk ihracı 705 milyon TL'ye ulaştı.

Kuveyt Türk'ten 150 milyon TL'lik kira sertifikası ihracı

Kuveyt Türk, KT Kira Sertifikaları Varlık Kiralama A.Ş. tarafından 11 Nisan'da talep toplamaya başladığı, 177 gün vadeli 150 milyon TL tutarında kira sertifikası ihracını tamamladı. Bankanın 2017 yılı başından bu yana gerçekleştirdiği sukuk ihracı toplamda 705 milyon TL'ye ulaştı.

Kira sertifikası ihraç sürecini değerlendiren Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, "KT Kira Sertifikaları Varlık Kiralama A.Ş.'nin devraldığı varlıklardan elde edilen gelirlerin bir kısmı anapara ile birlikte sertifika sahiplerine 6 Ekim 2017'de dağıtılacak. Yıllık brüt yüzde 11,50 kira getirisi olan kira sertifikalarının yakın tarihte gerçekleşen benzer vadeli kira sertifikası ihraçlarından daha düşük maliyetli olması ve ihracımıza 206 milyon TL talep gelmesi, bir önceki ihraçlarda olduğu gibi yatırımcıların bankamıza olan güvenini gösterdi" diye konuştu.

11,6 Milyar lira kira sertifikası işlem hacmi

Türkiye'de 2010 yılından beri kira sertifikası piyasasının gelişmesi ve derinleşmesi adına çalışmalarının devam ettiğini belirten Uyan, "Bankamız ABD Doları, Malezya Ringiti ve Türk Lirası gibi farklı para cinslerinde yurt içi ve yurt dışında toplamda 11,6 milyar TL kira sertifikası ihraç etmiş, bunların yaklaşık 6,2 milyar TL'si piyasada dolaşımdadır. 2017'de ise toplamda 705 milyon TL sukuk ihracı gerçekleştirdik. 14 Şubat 2017 tarihinde gerçekleştirdiğimiz 100 gün vadeli 250 milyon TL tutarlı kira sertifikası ihracımız, Türkiye'de özel sektör tarafından nitelikli yatırımcıya satış yoluyla çıkartılan en yüksek kira sertifikası ihracı olarak kayıtlara geçti" ifadelerini kullandı.

"Teşvikler piyasaya yeni oyuncuları dahil etti"

"Bilindiği üzere son zamanlarda sektörün derinleşmesi adına kira sertifikalarına getirilen bir takım vergisel teşvikler, piyasaya yeni oyuncuların dahil olmasına ve sektörün büyümesine zemin hazırladı diyerek sözlerine devam eden Uyan, "Bu minvalde Katılım Bankacılığı prensiplerine uygun olarak özel sektör tarafından ihraç edilecek ve bankamızın bilgi birikimini ve tecrübesini aktaracağı kira sertifikası ihraçları ile yakın zamanda piyasada yer alarak, reel sektöre katkı sağlamaya devam edeceğiz" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap