24 °C

Kuveyt Türk'ün net kârı yüzde 22 arttı

Geçtiğimiz yıl 27 yeni şube açan Kuveyt Türk’ün 2016 yılı net kârı yüzde 22 artışla 542 milyon TL oldu.

Kuveyt Türk'ün net kârı yüzde 22 arttı

Kuveyt Türk Katılım Bankası 2016 yılı net kârını bir önceki yıla göre yüzde 22 artırarak 542 milyon TL net kâr elde etti. Banka'dan yapılan açıklamada, 2016 yılsonunda toplam aktiflerin 2015 yılsonuna oranla yüzde 15 artarak 48,5 milyar TL’ye çıktığı, öz varlıklarının da yüzde 15 artarak 3,9 milyar TL’ye yükseldiği bildirildi. Toplanan fonlarda yine aynı döneme oranla yüzde 13 artış sağlayarak 31,9 milyar TL’ye ulaşan Kuveyt Türk, fon kullandırımında ise yüzde 11 artış gerçekleştirerek 30 milyar TL’yi gördü.

Yılsonu hedeflerine planladıkları şekilde ulaştıklarını belirten Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, “Kuveyt Türk Katılım Bankası olarak, 28 yıldır olduğu gibi 2016 yılında da istikrarlı büyümemize ve Türkiye’nin ekonomisine katkı sağlamaya devam ettik. Açılan 27 şube ile yılsonunda yurtiçi şube sayımız 385’e ulaştı. Sektörün en geniş şube ağına sahibiz. Müşterilerimize en yakın noktada, kaliteli ve süratli hizmet anlayışımızın başarısı finansal sonuçlarımıza da yansıdı” dedi.

400 şubeye ulaşmayı hedefliyor

Banka'nın 2017 yıl hedeflerinden de bahseden Uyan, “Verimlilik, dijital ürün çeşitliliği ve proje finansmanında büyüme 2017 yılı önceliklerimizi oluşturuyor. Yılsonunda 400 şubeye ulaşmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde genç şubelerimizde derinleşirken, oturmuş şubelerimizde verimlilik seviyemizi en üst noktaya çıkarmayı hedefliyoruz. Dijitalleşen müşterilerimize internette ve mobil kanallarda sunduğumuz ürün ve hizmet çeşitliliğini artırmak da bir diğer hedefimiz. Aynı zamanda ülkemizin sürdürülebilir büyümesine katkı sağlamak amacıyla proje finansmanına odaklanarak, bu alandaki desteğimizi artıracak çalışmalar yürüteceğiz. Yine 2017 yılında Türkiye’de kira sertifikası piyasasını büyütmek ve derinleştirmek için çalışmaya devam edeceğiz. Bu yıl 4. şubemizi açtığımız Almanya’da da müşterilerimizin ihtiyaçlarına en uygun bankacılık hizmetlerini geliştirmeye ve derinleşmeye odaklanacağız” diye konuştu.

Kuveyt Türk 2016 yılı Şubat ayında 350 milyon dolarlık sermaye benzeri sukuk, mayıs ayında 300 milyon lira yurt içi kira sertifikası ve ekim ayında ise 500 milyon dolarlık uluslararası sukuk ihracı gerçekleştirdi. Banka 2016 yılında altın hesapları büyüklüğü bakımından katılım bankaları arasında birinci, tüm bankacılık sektöründe ise ikinci sırada yer aldı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız. Daha önce üye olmadıysanız lütfen üye olunuz.
Giriş Yap Üye Ol!

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.