19 °C

“Liman, İstanbul'daki firmaları Ordu'ya taşır"

Tekstil sektöründe 12 yıldır faaliyet gösteren Ego Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Engin Avcı, İstanbul'daki firmalarının 10 ülkeye ihracat yaptığını söyledi.

“Liman, İstanbul'daki firmaları Ordu'ya taşır"

MURAT GÜRSOY

İSTANBUL - Ego Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Engin Avcı, Ordu’da gerekli koşulların sağlanması halinde Ego Tekstil’i memleketine taşımayı düşündüğünü açıkladı.

İş hayatında babasının önemli bir rolü olduğunu anlatan Avcı, “Tekstil baba mesleğimiz. Babam Ordu’da pazarcılık yapıyordu. O zaman ürünleri İstanbul’dan alıp, Ordu’da satarmış. Babam 1991'de vefat etti, o yıl biz İstanbul’daydık. Ben de babamın ölümünden bir yıl sonra çalışma hayatına atıldım. 2001 yılı çalışma hayatımda dönüm noktası oldu. O zaman Ego Tekstil’in temelleri atıldı ve bugünlere geldik” dedi. İstanbul Laleli ve Zeytinburnu’nda olmak üzere iki adet showroomlarının bulunduğunu belirten Avcı, yılda 700 çeşit ürün ürettiklerini dile getirdi. Avcı, “İstanbul’a yatırım yapan Ordulu bir iş adamıyım. Sektöre ilk önce 2012'de dikimhane ile adım attık.

Çalışmalarımıza 2006’ya kadar burada devam ettik. O yıl imalata geçtim. 4 yıl sonra satış mağazalarını açtık. Çalışmalarımızı kadın giyimine yönelik sürdürüyoruz. Yurtdışında ise ürünlerimizi ağırlıklı olarak Azerbaycan, Ukrayna, Rusya, İran ve Irak’a gönderiyoruz” diye konuştu.

“Doğduğumuz, büyüdüğümüz Ordu’ya yatırım yapmamız için bazı şartların oluşması gerekiyor” açıklamasını yapan Avcı, özetle şu ifadeleri kullandı:

“Denizi olan Ordu’ya bir liman şart. Ayrıca yatırımcılar için yeni OSB’ler kurulmalı. Yatırımcıya, yatırım yapacak yer gösterilmeli. Bunun için Ordu Valisi, Belediye Başkanı, iş adamları ve siyasilere önemli görevler düşüyor. Ordu’ya liman kurulması halinde yatırımcılar taşımacılık anlamında büyük bir rahatlama yaşayacak. Şu an ürünlerimiz İstanbul’dan Ukrayna’ya 4 günde gidiyor. Ordu’da liman olması halinde hem süre kısalacak hem de maliyetler azalacak. Ordu’ya bir liman yapılması halinde İstanbul’daki tekstilcilerin yüzde 30’u Ordu’ya kayar. Ben de liman yapılması halinde firmamızın imalatını tamamen Ordu’ya taşımayı düşünüyorum.”

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.