11 °C

Mobil sağlıkta işbirliği

Turkcell, TİHUD ile güçlerini birleştirerek mobil sağlığı alanında işbirliği yaptı: Hasta ve uzmanların görüşleri doğrultusunda doğru ürün ve servislerin geliştirilmesi hedefleniyor

Mobil sağlıkta işbirliği

İSTANBUL - Turkcell, sağlık sektöründe ihtiyaçları en doğru şekilde belirleyerek uygun ürün ve servisler geliştirmek için Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği (TİHUD) ile işbirliği başlattı. 

Turkcell'den yapılan açıklamaya göre, uzaktan sağlık takip yönetimi için geliştirdiği SağlıkMetre çözümüyle mobil sağlık teknolojileri alanında önemli bir adım atan Turkcell, TİHUD işbirliğiyle bu çalışmalarını daha ileri taşımayı hedefliyor. 

Turkcell ve TİHUD birlikteliği sayesinde, sağlık sektöründe ihtiyaç duyulan yenilikçi çözümler, doğrudan her iki bilişim ve sağlık alanının uzmanları tarafından ortaklaşa planlanabilecek. Böylece sağlık alanında hasta, hasta yakını ve doktorlar arasında ihtiyaca yönelik doğru ürün ve hizmetlerin geliştirilmesi amaçlanıyor. 

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, konuyla ilgili değerlendirmesinde, Turkcell olarak insanların yaşamlarını iyileştirmek ve kolaylaştırmak için çalıştıklarını belirterek, şunları kaydetti:  

"Mobil sağlık alanında geliştirdiğimiz ve başarısı İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin gerçekleştirdiği akademik çalışmalarla kanıtlanan SağlıkMetre, Turkcell için bu anlamda ilk basamaktı. SağlıkMetre, gerek hastaların yaşam kalitesine olumlu etkisi, gerekse sosyal güvenlik sistemindeki yükü azaltma potansiyeliyle bakım ve diğer operasyonel maliyetlerin düşürülmesi açısından ciddi katkılar sunuyor. Turkcell olarak, uzman kadromuz, araştırma ve geliştirme yatırımlarımız, üstün network altyapımız ve inovasyonlarımızla sağlık sektörüne uzun soluklu faydalar sağlamayı hedefliyoruz. Bu amaçla sektördeki tüm paydaşlarla iş birliğini önemsiyoruz." 

Şimdi de TİHUD ile güçlerini birleştirerek sağlık profesyonellerinin birikimlerini teknolojiyle desteklediklerini ve mobil sağlık alanında yenilikçi bir süreci hayata geçirdiklerini aktaran Ciliv, amaçlarının yeni bir alan olan mobil sağlık ürün ve servislerinin doğru, güvenilir ve kaliteli bir şekilde büyümesine katkıda bulunmak olduğunu ifade etti. 

TİHUD Başkanı Prof. Dr. Serhat Ünal ise mobil sağlık hizmetlerinin dünyada önem kazandığını ve giderek artan oranlarda kullanılır hale geldiğine işaret etti. 

Ünal, bu yenilikler sayesinde özellikle hipertansiyon, diyabet, ritm bozukluğu, kronik obstrüktif akciğer hastalığı gibi kronik hastalıkların daha yakın takip edilmesi, böylece hastaların yaşam süresi ve kalitesinin artırılmasıyla hastalık maliyetlerinin azaltılmasında önemli kazanımlar sağlandığına dikkati çekti.  

Bu tür kronik hastalıkların yönetiminden sorumlu iç hastalıkları uzmanlarının temsilcisi TİHUD olarak mobil sağlık hizmetleri konusunda Turkcell ile yeni teknolojiler ve ürünlerin geliştirilmesi konusunda iş birliği yapmaktan umutlu olduklarını belirten Ünal, "Mobil sağlık gibi yeni bir alanın, en doğru şekilde gelişmesi ve büyümesi için Turkcell ile beraber TİHUD olarak, tüm paydaşlarla işbirliği yapmaya ve deneyimlerimizi paylaşmaya hazırız" ifadelerini kullandı. 

Ürün ve servis geliştirme 

Açıklamaya göre, Turkcell ve TİHUD'un hasta, hasta yakınları ve doktorların hayatlarını kolaylaştıracak çözümleri hayata geçirecek bu iş birliği, mobil sağlık alanını bir üst seviyeye taşıyacak özelliğe sahip bulunuyor. 

İş birliği kapsamında hasta, hasta yakınları ve sektörü en iyi bilen uzmanların görüş ve ihtiyaçları doğrultusunda mobil sağlık alanında doğru ürün ve servislerin geliştirilmesi hedefleniyor. Bu ürün ve servislerin gelişim sürecinin sürekli desteklenmesi, yeni cihaz, ürün ve hizmetlerin teknik ve tıbbi yapılabilirlik açısından ortaklaşa değerlendirilmesi ise işbirliği kapsamında önemli bir adım olarak görülüyor. 

Sağlık sektöründe hayati değere sahip faktörlerden birisi de hastaya, doktora ve hasta yakınına doğru bilginin ulaştırılması olurken, bu noktada Turkcell ve TİHUD iş birliğiyle güvenilir, kaliteli, doğru ürün ve servislerin hem doktorlara hem de vatandaşlara yine doğru kanallar üzerinden, sağlığa uygun mesajlarla anlatılması amaçlanıyor.  

Ürün ve servis bazında, içeriği TİHUD üyesi hekimler tarafından hazırlanacak sağlıklı yaşam önerilerinden en üst düzey uzman hekimler tarafından bilgi desteğinin sağlanmasına kadar, tüm vatandaşların kolayca bilgilendirilmesine yönelik yenilikçi bakış açısı da imzalanan iş birliğiyle sağlık sektörünü dönüştürecek yenilikler arasında yer alıyor. 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.