3 °C

Operatörlere 'kayıtları silin' talimatı gelmedi

Turkcell ve Avea iletişim trafik bilgilerinin silindiği yönündeki iddiaları yazılı açıklamalar ile yanıtladı. Yapılan açıklamalarda, kayıtların silinmesi yönünde operatöreler bir talimat gelmediği belirtildi

Operatörlere 'kayıtları silin' talimatı gelmedi

İSTANBUL - GSM operatörleri Turkcell ve Avea bazı basın organlarında iletişim trafik bilgilerinin kayıtlarının silindiğine yönelik iddialar gündeme gelmesi üzerine yazılı açıklama yaptı. Turkcell açıklamasında, "Türkiye'de haberleşmenin ve kişisel bilgilerin güvenliği ve gizliliği, Anayasamız, ilgili mevzuat ve BTK düzenlemeleri ile korunmaktadır. Şirketimiz de bu yasal düzenlemelere uygun olarak hareket etmektedir.

Bu kapsamda, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) dün yaptığı açıklamada da belirttiği üzere, tarafımıza ilgili otoritelerden trafik bilgilerinin silinmesi yönünde bir talimat gelmediğini kamuoyuna saygıyla duyururuz" denildi.

Avea: İletişim trafik kayıtlarının silinmesi yönünde bir talep ulaşmadı

Avea ise konu ile ilgili yapılan açıklamada şu bilgilere yer verdi : 

"Son dönemde basın yayın organlarında yer alan, GSM operatörlerinden bir kısım iletişim trafik kayıtlarının silinmesinin talep edildiği yönündeki iddialara istinaden kamuoyunu bilgilendirmek isteriz. 

Şirketimize bu kapsamda herhangi bir talep ulaşmamış olup bu yönde bir işlem de gerçekleştirilmemiştir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) da, böyle bir talebin olmadığı yönünde, dün bir duyuru yaparak konuya açıklık getirmiştir.

İletişim trafik kayıtlarının yasayla belirlenen çerçeve içerisinde tutulması ve saklanması yükümlülüğü, şirketimizce her zaman olduğu gibi hassasiyetle yerine getirilmektedir."

Vodafone: Talep gelmedi

Vodafone Türkiye tarafından yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi: 

"Son günlerde kamuoyunda yer alan telefon görüşme bilgilerinin silinmesi için GSM operatörlerine talimat verildiğine dair iddialar hakkında, diğer GSM operatörlerinin açıklamalarında da belirtildiği gibi, şirketimize de böyle bir talep gelmediğini kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız." 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.