17 °C

Oyak Renault’dan üniversiteye destek

Oyak Renault, Uludağ Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü'ne üç laboratuar kurdu.

Oyak Renault’dan üniversiteye destek

Esra Özarfat / Bursa

Oyak Renault Otomobil Fabrikaları sektöre kalifiye mühendis yetiştirilmesi için Uludağ Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü’ne üç laboratuar kurdu.

Otomotiv sektörüne nitelikli ve sektörde çalışmaya hazır mühendis sağlama ihtiyacı hedefiyle Uludağ Üniversitesi’yle işbirliğine giden Oyak Renault, Üniversitenin Mühendislik Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü’ne üç adet laboratuar açtı. Eğitim alan öğrencilerin otomotiv mühendisliği konularında uygulama yapmalarını sağlayacak olan laboratuarların açılışına Oyak Renault Otomobil Fabrikaları Genel Müdürü Ales Bratoz, Uludağ Üniversitesi Rektörü Yusuf Ulcay, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Karlık, bölümün öğretim görevlileri ve dekanı ile çok sayıda öğrenci katıldı. 

Törende konuşan Oyak Renault Otomobil Fabrikaları Genel Müdürü Ales Bratoz Oyak Renault’nun Renault grubunun başarılı ayaklarından biri olduğuna işaret ederek, bu başarıyı sürdürebilmek için yetkin olan yeni çalışanlara ihtiyaç duyduklarını söyledi. 

Bratoz; “Bu nedenle üniversitelerden mezun olan öğrencilerin yeterli kualifikasyonlara sahip olmalarını sağlamak ve bu bağlamda üniversitelere gerekli araçları sağlamak ortak çıkarlarımız açısından çok önemlidir. Oyak renault’nun sosyal sorumluluk faaliyetlerinde eğitim alanına yapılan yatırımlar büyük önem taşımaktadır” dedi. 

Otomotiv sektörüne önemli katkılar sunan Oyak Renault’nun 17 yıldır arka arkaya en fazla araç satışı ve ihracat yapan şirket konumunda olduklarını ifade eden Ales Bratoz, Oyak Renault’nun üst düzey yetkinlilere sahip çalışanlara sahip olduğunu vurguladı. 

Uludağ Üniversitesi Rektörü Yusuf Ulcay da üçüncü nesil üniversite hedefiyle projeler geliştirdiklerini belirterek, özel sektörün desteklerini önemsediklerini vurguladı. Ar-Ge ve inovasyonun belirleyici olduğu sektörde ana ve yan sanayinin gelişiminin ve teknolojik sıçramasının, nitelikli istihdam ihtiyacının karşılanmasından geçtiğini ifade eden Ulcay, yapılan laboratuar yatırımıyla öğrencilerin teknik bir altyapıya kavuştuğuna dikkat çekti. Okulda Taşıt Tekniği, Taşıt İklimlendirme ve Isıl Konfor ile Motor laboratuarları yer alıyor.   

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.