17 °C

Pladis, dünyanın en büyük 10 şirketi arasında

Candy Industry tarafından her yıl yayımlanan dünyanın en büyük 100 çikolata ve şekerleme şirketi arasında ilk 10’a giren tek Türk şirketi pladis oldu. Pladis listede 7’inci sırada yer alıyor.

Pladis, dünyanın en büyük 10 şirketi arasında

Çikolata ve şekerleme alanındaki uluslararası saygın yayın kuruluşu Candy Industry, bu alandaki dünyanın en büyük 100 şirketinden oluşan Global Top 100 listesini açıkladı.

Şirketlerin tahmini net satışları, çalışan sayıları ve ürettikleri ürünlerle oluşturulan listenin ilk 10’unda Yıldız Holding’in atıştırmalık işlerini tek çatı altında birleştirdiği şirketi pladis de yer alıyor.  
 
Yıldız Holding, 2015 yılı listesinde 2 milyar dolarlık net satışlarıyla 15’inci sırada, geçen yıl da 2 milyar 144 milyon dolarlık satışlarıyla 12’inci sırada yer almıştı. Bu yıl ise pladis yapılanması ile 5 sıra birden yükselerek 7’inci sıraya yerleşti.
 
2016 yılında kurulan pladis 13 ülkede 34 fabrikası ile faaliyet gösteriyor.  Yıldız Holding’in atıştırmalık alanındaki işlerini tek çatı altında toplayan pladis, yeni yapısıyla küresel lider şirketler arasında yerini sağlamlaştırdı. pladis yılda 1 milyon ton bisküvi, 460 bin ton çikolata ve 40 bin ton sakız-şeker üretimi gerçekleştiriyor. Şirketin dünya çapında 26 bin çalışanı bulunuyor. Şirket aynı zamanda 2021 yılına kadar 5 Milyar TL yatırım yapmayı planlıyor.
 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap