"Yazılımda global marka olmayı hedefliyoruz"

İç pazarda bin 200 müşterisi bulunan Bimser Çözüm, global marka olmayı hedefliyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

KOCAELİ (DÜNYA) - Paket yazılımı üretimi alanında faaliyet gösteren Bimser Çözüm, global marka olmayı hedefliyor. İş dünyasına hitap eden ürünlerinin, bazı holdinglerin bütün şirketlerinde kullanılan standart ürün haline geldiğini söyleyen Bimser Çözüm Ürün ve Hizmetler Direktörü Bilal Uslu, iç pazarda bin 200 müşterileri bulunduğunu belirtti. Uslu, Uluslar arası alanda ise Rusya, Çin, Çek Cumhuriyeti, ABD, İngiltere, Brezilya, Hırvatistan, İsrail, Kenya, Gürcistan, Azerbaycan, Mısır gibi 30 ülkede ürünlerinin kullanıldığı bilgisini verdi. Bimser'i global pazarda bilinen bir marka haline getirmek istediklerini ifade eden Uslu," Yurtiçinde belli bir noktaya geldik. Ürünlerimizi kullanan birçok yabancı firma, global pazardaki markalar ile yarışabileceğimizi söylüyor" dedi.

Devletin sağladığı imkanlar ile Kocaeli Üniversitesi Teknopark'ta büyüyüp, güçlendiklerini ifade eden Bilal Uslu, "Yazılım tamamen Ar-Ge'ye dayalı bir iş. Ciromuzun yüzde 35'ini Ar-Ge çalışmalarına ayırıyoruz. Burada ürünleri geliştirip, yeni versiyonlarını çıkartıp, rakipler ile analizlerinin yapılması için çalışıyoruz. Bunu yapmazsak rakiplerimizin gerisinde kalıp, eleniriz. Müşteri ihtiyaçlarına göre ürünlerimizi geliştiriyoruz; ancak bu yetmiyor. Yeni teknolojik platformlara adapte etmemiz gerekiyor" dedi. 

Pazara katma değeri yüksek, ileri teknolojili ürünler sunduklarını belirten Uslu, global pazardaki en büyük firmalara baktığımız zaman hepsi teknoloji ve yazılım üreten firmalar. Yazılım sektöründe elle tutulur bir meta yok ama milyar dolarlık değeri olan firmalar var. Bimser Çözüm olarak yerli paket yazılımcıları diye bir sıralama olsa ilk sıralarda yer alacağımızı söyleyebilirim" ifadesini kullandı. 

Firmalarının 1980'li yıllarda dört ortakla kurulduğu bilgisini veren Bilal Uslu, "Bimser Çözüm'de bugün itibarıyla sekiz ortak bulunuyor. Yurtdışında ilk faaliyetlerimizi ABD'de yaptık ama Bimser İnternational adıyla İrlanda merkezli bir şirket kurduk. eBA ile ABD pazarına açıldık ve orada bir film yapım şirketi ile iş yaptık. Bugün itibarıyla ABD pazarına odaklanmış durumdayız" diye konuştu. Uslu, yazılımın yeni trendi bulut bilişim alanında da pazardan pay alıp, bilinir marka olmak istediklerini ifade etti. 

Bugün itibarıyla 100 kişiyi istihdam ettiklerini söyleyen Bilal Uslu, "Son beş yıldır yaklaşık yüzde 40 büyüyerek, kârlılığımızı koruyoruz. Bu yıl, ilk çeyrekte hedeflerimizi yakaladık. İkinci çeyrekte de aynı durum devam edecek" dedi. Türkiye'nin 500 büyük sanayi kuruluşu arasında çok sayıda müşterleri bulunduğunu vurgulayan Uslu, "En büyük 10 kuruluş arasında yedi firma müşterilerimiz arasında yer alıyor. Bunun sebebi know-how içerikli ürün sunmamız ve kolay kolay otomasyon ile halledilmeyen işleri halledebilmemiz. Sunduğumuz çözümde sadece bir ürünü ortaya koymayı değil, en verimli şekilde kullandırmayı ve sonrasında da yardım etmeyi amaçlıyoruz. Biz ürün değil, çözüm satıcısıyız" ifadelerini kullandı.