12 °C

Rus banka, ortaklık için Alfa Group'la anlaştı

Rus Bankası VTB, Turkcell'den hisse alımı konusunda Alfa Group ile anlaştığını duyurdu.

Rus banka, ortaklık için Alfa Group'la anlaştı

Rus Bankası VTB Türkiye'nin önde gelen mobil operatörü Turkcell'den hisse alımı konusunda Alfa Group ile anlaşma yaptığını açıkladı.Bu karar, Rus milyarder Mikhail Fridman ve Turkcell'in kurucusu işadamı Mehmet Emin Karamehmet arasında Turkcell'in yönetim kontrolü ile ilgili olan ihtilafın çözümü için verilen sürenin bitimi öncesinde geldi. Söz konusu ihtilafın çözümü için verilen süre kasım ortasında bitiyor.

Rus milyarder Fridman'ın şirketlerinden biri olan Alfa, yaklaşık 10 yıllık bir süreden beri Turkcell'in kontrolü için kurucu ortaklarından olan Karamehmet'in şirketi olan Çukurova Grubu ile mücadeleye kilitlendi.

İngiliz tahkim mahkemesinin 19 Eylül tarihli kararına göre 60 gün içinde Çukurova'nın 2.7 milyar dolar karşılığında Fridman'ın Turkcell hisselerini satın alması veya kendi hisselerini 2.8 milyar dolara Fridman'a satması gerekiyor.

Fridman dolaylı olarak Turkcell'de yüzde 13.2, Karamehmet ise dolaylı yüzde 13.8 paya sahip. İsveçli telekom operatörü Telia ise şirkette yüzde 37 paya sahip.

VTB açıklamasında Alfa ile yapılan anlaşmanın, VTB ve Alfa'nın Turkcell'a yatırım yapmasının "Alfa grubunun Turkcell'deki payını artırma olasılığı ile ilgili olduğu" belirtildi.

VTB kurumsal iletişim bölümü anlaşmanın finansal şartları ile ilgili detay verilmedi.

Bankanın açıklamasında bu anlaşmanın yatırım ve kredi portföy çeşitlendirme arzusunu yansıttığı belirtildi.

Fridman'ın yatırımlarına aracılık eden LetterOne ise VTB'nin açıklaması ile ilgili bir yorum yapmadı.

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.