12 °C

Rusya'dan Suriye'ye savaş turları

Rusya'da Megapolis adlı seyahat firması, Suriye'deki cephelere turlar düzenleyecek.

Rusya'dan Suriye'ye savaş turları

Megapolis adlı Rus seyahat acentesi, gelecek yıldan itibaren Suriye'ye savaş turları düzenleyeceğini açıkladı.  

Rus yayın kuruluşu RT'nin internet sitesinde yayınlanan habere göre, Megapolis firması, Suriye'ye, terör örgütü IŞİD'e karşı oluşturulan cephe hatlarını ziyaretleri de içeren beş günlük turların satışına başlayacağını açıkladı.   

Haberde, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'e atfen "Esed Turu" olarak adlandırılan seyahatlere tüm dünyadan turistlerin iştirak edebileceği belirtildi.  

Başlangıç noktası Moskova olacak

Megapolis'in, "Esad Turu" için hali hazırda Rus Patent ve Marka Ajansı'na marka tescili başvurusunda bulunduğu, turların başlangıç noktasının Moskova olacağı belirtildi.  

Başvuruya yardım eden "First Patent Company"den Anatoli Aronov, cephe hattına gezi olanağı da içerebilecek turların gelecek yıl başlamasının, kişiler ya da küçük gruplarla yapılması hedeflenen turların dört ya da beş gün sürmesinin, kişi başına bin 500 dolara mal olmasının planladığını söyledi.  

Aronov, şirketin, Rusya'nın Şam Büyükelçiliği ve ilgili bakanlıklarla bağlantıya geçtiğini, turlar için Suriye'deki oteller ve ulaştırma firmalarıyla görüşmelerin başladığını kaydetti.  

Anatoli Aronov, "turizm sektöründeki krize rağmen her zaman, savaş kuşaklarına yakın bölgeleri ziyaret etme ve doğal afetleri görme fırsatı yakalamak isteyen insanların var olacağını" ifade etti.  

Henüz başvuru yok

Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) ise savaş turlarına ilişkin başvuru almadığını açıkladı. Rosturizm'in hukuk departmanı başkanı Izo Arakhamiya, "Kayıtlı bir Esed Turu mevcut değil ve bir başvuruda bulunmadılar. Bu nedenle bu turları satma yetkisine sahip değiller" diye konuştu.  

Rusya Seyahat Endüstrisi Sendikası'nın sözcüsü İrina Tyurina da seyahat acentesi güvenliği garanti edemeyeceğinden çatışma bölgelerine turist göndermenin Rus yasalarını çiğneyen bir durum olduğunu kaydetti. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.