14 °C

S&P, Türk Telekom'un notunu yükseltti

S&P, şirketin kredi notunu BBB-'ye çıkardı. Türk Telekom bu artışla beraber, ülke notunu aşan Türk şirketlerinin arasına katıldı

S&P, Türk Telekom'un notunu yükseltti

İSTANBUL - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poors (S&P), Türk Telekom'un 2014 Haziran ayında gerçekleştirdiği 1 milyar dolarlık tahvil ihracıyla likidite pozisyonunu geliştirdiğini vurguladı. Kuruluş açıklamasında "Kısa vadeli borçlarını azaltması ve likiditesini iyileştirme kararlılığı Türk Telekom'un notunun yatırım yapılabilir seviyeye (BBB- veya daha yüksek) gelmesini daha da destekledi" ifadelerini kullandı. 

Aynı zamanda, Türkiye'nin 2 farklı vade ile yapılan ilk ve gelmiş geçmiş en büyük banka harici şirket tahvili ihracı olan ve geniş bir coğrafyaya yayılan yatırımcılardan 8 kat talep alan Türk Telekom'un 1 milyar dolarlık tahvil ihracı notu da yatırım yapılabilir seviye olan BBB- notuna yükseltildi. 

Türk Telekom'un yüksek operasyonel performansının yanı sıra temkinli finansal politikaları not artırımı başarısını getirdi. 

Düşük finansal kaldıraçlı pozisyonunu koruyan Türk Telekom, pazartesi günü açıkladığı ikinci çeyrek sonuçlarında net karını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 186 artırdığını duyurmuştu. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Rami Aslan, kredi notlarının yatırım yapılabilir seviyeye yükseltilmesini hak ettiklerini ve bundan çok memnun olduklarını belirterek, şunları kaydetti: 

"Bu not artırımı ile şirketimiz, hem S&P, hem de Fitch tarafından yatırım yapılabilir seviye ile derecelendirilmiş oldu. Bu gelişme daha fazla üst düzey yatırımcının ilgisini çekerek, sadece şirketimize değil, ülkemize ve Türk şirketlerine duyulan güvene de katkıda bulunacaktır." 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.