Şemsiyeye kilitli kasa yaptı, plajlara inovasyonla inecek

Artık akıllı telefonlar hayatımızın önemli bir parçası. Vemus, plajda bile yanımızdan ayırmak istemediğimiz telefonları, kapkaçtan korumak için kilitli kutu üretti. Kutu plaj şemsiyesine sabitleniyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Gülay SOYDAN PEHLEVAN

BURSA - Elektronik dolap kilidinde ilklerin sahibi Vemus, tatilcilerin plajlarda korkulu rüyası olan kapkaçı yeni uygulamasıyla bitirmekte kararlı. Partner firma eşliğinde elektronik kilitle açılan bir kutuyu plaj şemsiyesinin sapına sabitleyerek güvenlik alanında yeniliğe imza atan Vemus, bu yaz plajlara inecek…

Türkiye’nin ilk elektronik dolap kilidi olan Kilitronik K30’u üreten, son olarak da dünyanın en küçük elektronik dolap kilidi miniK10’u tasarlayıp imal eden Vemus, “hopinlock” mobil uygulamasıyla da, yine dünyada ilk kez, mobil uygulamayla elektronik kilidin yönetilmesi özelliğini geliştirdi.

Temel hedeflerinin insan yaşamını kolaylaştırmak olduğunu ve bu doğrultuda şimdi de plajlara inmeye hazırlandıklarını söyleyen Vemus Genel Müdürü Mustafa Dayanıklı, elektronik kilitle açılan bir kutuyu plaj şemsiyesinin sapına sabitleyerek güvenlik alanında bir yeniliğe, partner firmayla, imza attıklarını belirtiyor. “Bildiğiniz gibi plajlarda anahtar, telefon, cüzdan gibi değerli eşyaların güvenliğiyle ilgili süregelen bir sıkıntı var. Bu ihtiyacı fark ettik ve geliştirdiğimiz ürünle tatilcilerin değerli eşyalarını güvence altına aldık” diyen Dayanıklı, şunları kaydediyor: “Güvenlik ihtiyacı akıllı cep telefonları ile birlikte daha da arttı. Plaja parasız, anahtarsız gidebilirsiniz ama cep telefonsuz gidemezsiniz. Telefonlar vücudumuzun parçası gibi oldu. Dolayısıyla akıllı telefonların yüksek değerde oluşu, korunma ihtiyacını doğuruyor.

Telefonun yanında fotoğraf makinesi, tablet gibi özel eşyalar da plajda kişinin yanında olabiliyor. Bu yardımcı ürünümüz sayesinde sevdiklerinizle plaja gittiğinizde hep beraber denize girme imkanı doğdu.”

Avustralya’dan müşteri sırf bu kutu için geliyor

Ürünün ilk uygulamasını geçen yıl Çeşme’de üç ayrı noktada yaptıklarını anlatan Dayanıklı, fonksiyonellik testlerinin devam ettiğini, buhar ve nem asidik özelliğe sahip olması sebebiyle ürünün dayanıklı olması gerektiğini vurguluyor. “Fırtına, yağmur olabiliyor. Bu sebeple yeni ürünümüzü harici mekan özelliklerine kavuşturuyoruz” ifadesini kullanan Dayanıklı, “Ürünümüz bu yıl plajlarda daha da yaygınlaşacak ve şemsiyenin bir özelliği haline gelecek. Öte yandan bu ürünümüzle yurt dışındaki müşterilerimiz yakından ilgilendi. Hatta Avusturalya’daki müşterimiz iki yıldır ertelediği ziyaretini sırf bu sebeple yapma kararı aldı” diyor.

miniK10’a yeni özellikler eklemeye devam ediyor

Dayanıklı, şu an en üst seviyedeki ve dünya piyasalarında tanınan ürünlerinin Kilitronik miniK10 olduğunu belirterek, bu ürüne yeni özellikler eklemeye devam ettiklerini anlatıyor. “Temassız kartlarla kullanılabilir, mobil uygulama yapılabilir, platformdan yönetilebilir ve kontrol edilebilir hale getirdik” diyen Dayanıklı, öte yandan ağırlıklı spor salonları, personel dolapları ve emanet dolaplarında kullanılan elektronik şifreli kilitlerinin sağlık, mobilya ve bankacılık gibi sektörlerde de kullanılmaya başlandığını, geçen yıl eğitim kurumlarıyla ilgili de çalışmalar yaptıklarını belirtiyor.

İspanya, Hollanda ve Lübnan’ı ekledi, Estonya’ya ilk defa girdi

Geçen yılı değerlendiren Mustafa Dayanıklı, yaklaşık 1 milyon euroya mal olan otomasyon hattında üretime başladıklarını, yıllık 30 bin adet olan üretim kapasitelerini 100 bin adete çıkarırken, kalite sürekliliği ve verimlilik anlamında da küresel rakipleri karşısında önemli avantaj yakaladıklarını söylüyor. Otomasyon hattı yatırımıyla yeni pazarlar kazandıklarına da değinen Dayanıklı, şunları kaydediyor: “ABD, Almanya ve Avustralya’daki mevcut distribütörlerimize İspanya, Hollanda ve Lübnan’ı da ekledik. 2016’da üretimin yüzde 45’ini ihraç ettik. Estonya’ya ilk ihracatımızı gerçekleştirdik. Hedefimiz 2017 sonunda ihracatımızı yüzde 50’ye çıkarmak. Japonya ile temas halindeyiz. ABD’ye ihracatımız ise her yıl katlanarak artıyor. Yapı marketlerde yer almayı ve e-ticaret kanalları oluşturmayı planlıyoruz.”

Bu konularda ilginizi çekebilir