8 °C

Şişecam'ın cirosu 8,4 milyar lira aştı

Şişecam, 2016 yılında 8,4 milyar lirayı aşan satış geliri elde etti. Şirketin ihracatı ise 1,5 milyar dolar oldu.

Şişecam'ın cirosu  8,4 milyar lira aştı

Şişecam Topluluğu, 2016 yılına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı.

2016 yılında yurt içi ve yurt dışındaki kuruluşlarında yaklaşık 4,6 Milyon ton cam üreten Topluluk, bu dönemde 2,3 Milyon ton soda külü ve 3,8 Milyon tondan fazla endüstriyel hammadde üretimi gerçekleştirdi. Topluluğun toplam cirosu ise yaklaşık 8,4 milyar lira oldu.

Şişecam'ın cirosu 2015 yılın 7,4 milyar lira olarak gerçekleşmişti.

Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, sonuçlara ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“2016 yılı sonu itibariyle konsolide net satışlarımız 8,4 milyar TL’yi aştı. Konsolide satışlar içindeki Türkiye’den yapılan ihracat ile yurt dışı üretimden satışların toplamını ifade eden uluslararası satışların payı ise yüzde 54 olarak gerçekleşti. Bu dönemde yaklaşık 1,5 milyar ABD doları seviyesinde uluslararası satış gerçekleştirdik. Maliyet, üretimin coğrafi dağılımı gibi konularda devam eden optimizasyon çalışmalarımızın sonucunda, 2016 yılı konsolide EBITDA hacmimiz 2,1 Milyar TL seviyesinde gerçekleşti.”

1,2 milyar liralık yatırım harcaması

Topluluk olarak 2016 yılında yaklaşık 1,2 Milyar TL düzeyinde yatırım harcaması gerçekleştirdiklerini ifade eden Prof. Dr. Ahmet Kırman, şöyle devam etti:

“Mali yapımızı Topluluğun istikrarlı büyüme çizgisindeki devamlılığı koruyacak, önümüzdeki dönemlerde de büyümemizi destekleyecek şekilde daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz. Üretim noktalarımızın optimizasyonuna yönelik çalışmalarımızın hızını arttırarak sürdürürken, maliyetlerimizi de, başta artan otomasyon kullanımı olmak üzere tüm etkin yöntemleri kullanarak optimize etmeye devam edeceğiz. Sürdürülebilir karlı büyüme ve operasyonel mükemmellik hedeflerimiz doğrultusunda izlenecek politikalarla ilgili değerlendirmeleri, küresel ekonominin içinde bulunduğu koşulları da dikkate alarak sürekli gerçekleştirmekteyiz.”

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.