15 °C

TAV, Atatürk Havalimanı'nı büyütecek

TAV, Atatürk Havalimanı'nı 75 milyon euro yatırımla genişletecek. Yapılacak yatırımla havalimanına sekiz yeni köprünün eklenmesi ve terminalin 27 bin metre kare büyütülmesi planlanıyor

TAV, Atatürk Havalimanı'nı büyütecek

İSTANBUL -  TAV, Atatürk Havalimanı'nı 75 milyon avro yatırımla genişletecek. 

Şirketten yapılan açıklamaya göre, TAV ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) arasında varılan sözleşmeye göre dış hatlar terminali genişletiliyor. Bu çerçevede sekiz yeni köprü eklenecek ve terminal 27 bin metrekare büyütülecek. Yaklaşık 75 milyon euroluk yatırımla check-in kontuarı sayısı, bagaj işlem kapasitesi ve otopark kapasitesi de artırılacak. 

.Atatürk Havalimanı'nda geçen hafta DHMİ tarafından hizmete alınan ek 26 uçak park alanı ve taksi yolları düzenlemesinin ardından şimdi de TAV, dış hatlar terminalinin genişletilmesi için 75 milyon euro yatırım yapacak. Çalışmaların 16 ayda tamamlanması planlanıyor. 

DHMİ ve TAV'ın imzaladığı sözleşmeye göre dış hatlar terminalinde 26 olan uçak köprü sayısı 34'e çıkacak. Proje kapsamında terminal 27 bin metrekare, açık otopark da 17 bin metrekare büyütülecek. TAV'ın İstanbul Atatürk Havalimanı'nı 2021'e kadar işletme hakkı bulunuyor. 

Ek sözleşme konusu ilave tesis bünyesindeki ticari alanlar ve reklam alanlarının tüm gelirleri, işletim süresince TAV'a ait olacak, yeni otoparktan elde edilecek gelirler DHMİ ile paylaşılacak. DHMİ, işletme süresinin bitiminden önce Atatürk Havalimanı'nın hizmet vermeyi durdurması halinde doğacak kaybı TAV'a tazmin etme garantisi vermişti. Geçen yıl 51,3 milyon yolcuya hizmet veren Atatürk Havalimanı, 2014 yılının 10 ayında yüzde 11 yolcu büyümesi elde etti.  

Açıklamada görüşlerine yer verilen TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, Atatürk Havalimanı'nın Türkiye'deki hava trafiğinin çok önemli bir bölümüne hizmet verdiğini belirtti. Geçen hafta DHMİ'nin hava tarafındaki yeni apron yatırımının hizmete açıldığını, ilave gelen 26 park pozisyonunun park kapasitesinde ciddi bir rahatlama sağlayacağını dile getirerek, yeni kargo bölümünde de Türk Hava Yolları (THY),  Havaş ve Çelebi'nin kargo hangar yatırımlarının tamamlandığını ifade etti.  

Şener, onların çıkmasıyla boşalan kargo alanına doğru büyüyecek dış hatlar terminalinin THY'nin artan transit yolcusu için yapılacak üçüncü bagaj tesisi ve erken bagaj depolama tesisi ile ana binada yeni bir check-in adası gibi yatırımların yapılmasını içeren sözleşmeyi imzaladıklarını aktardı. 

Şener, söz konusu yatırımın yaklaşık 75 milyon euro civarında bir yatırım olacağını belirterek, şunları kaydetti: 

"Atatürk Havalimanı'nda DHMİ başta olmak üzere THY, Havaş, Çelebi dahil bütün kuruluşların yatırım yaparken 'bizim yatırım yapmamız gerekmez' diye bir düşüncemiz olamaz. Biz her zaman karlılığın yanında sosyal faydalara ve ülke menfaatlerine öncelik veren bir yönetim anlayışına sahibiz. 

TAV, Türkiye'nin çıkardığı ender küresel markalardan biridir. Atatürk Havalimanı'nın dünyanın en önemli havalimanlarından biri haline gelmesinde DHMİ, THY ve diğer havayolları ile birlikte önemli bir pay sahibidir. Önümüzdeki altı yılda kaliteden, yolcu konforundan hiç ödün vermeden yatırımlarımıza devam edeceğiz." 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.