11 °C

TEB'den KOBİ'lere teminat desteği

Türk Ekonomi Bankası (TEB), Kredi Garanti Fonu (KGF) ile yaptığı iş birliği ile uygun görülen KOBİ'lere kefalet sağlayarak finansman desteği sunmaya başladı

TEB'den KOBİ'lere teminat desteği

İSTANBUL -  Şirketten yapılan açıklamaya göre, TEB, KGF ile yaptığı iş birliği çerçevesinde KOBİ'lere finansman desteği sağlamak için "Mikro KOBİ'lere Mikro Krediler Portföy Garantisi" kredi programını hayata geçirdi. TEB, bu yeni kredi programı ile teminat zorunluğu nedeniyle kredi almakta zorlanan KOBİ'lere belirli tutarda kefalet sağlayarak müşterilerinin teminat sorunlarına çözüm bulmayı amaçlıyor. 

TEB, "Mikro KOBİ'lere Mikro Krediler Portföy Garantisi" programı ile başvuru koşullarını sağlayan KOBİ müşterilerinin kredi başvurularını bankanın kredi değerlendirme esaslarına göre değerlendiriyor. KGF teminatı ile onaylananlar ayrıca tekrar KGF onayına gönderilmeksizin kefalet havuzuna eklenerek kredi kullanabiliyor. 

TEB, yüzde 80 KGF kefaleti ve 36 aya varan vade seçenekleriyle Mikro KOBİ'lere tek seferde maksimum 49 bin 500 lira, firma başına ise maksimum 148 bin 500 liraya kadar kredi imkanı sağlıyor. Adet sınırlaması olmayan kredi programı teminat yaratmakta zorlanan KOBİ'lerin finansal ihtiyaçlarının çözümüne yardımcı oluyor. 

İki yıl sonunun herhangi birinde yıllık net satış hasılatı ya da aktif büyüklüğünden herhangi biri 2 milyon avroyu aşmayan, başvuru tarihinde ve önceki iki yıl sonundan birinde çalışan sayısı aşmayan, Adıyaman, Ağrı, Amasya, Ardahan, Artvin, Batman, Bingöl, Bitlis, Bayburt, Çankırı, Çorum, Erzincan, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Hatay, Iğdır, Kahramanmaraş, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Malatya, Muş, Ordu, Mardin, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sivas, Sinop, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat illerinde faaliyet gösteren firmalar programdan faydalanabiliyor. 

Tarım ve tarım ürünleri üretimi, süt ve besi hayvancılığı, et tavukçuluğu, yumurta üretimi, silah, cephane yapımı-ticareti, tütün ve alkol üretimi-ticareti, kumarhaneler, insan klonlama alanlarında faaliyet gösteren KOBİ'ler kredi programından faydalanamıyor.  

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap