6 °C

Tetra Pak, Türkiye'ye inandı

İzmir fabrikasında üretim kapasitesini son 3 yılda üç kattan fazla artırarak 10 milyar adete yükselten Tetra Pak Türkiye, 2012’den bu yana yaptığı yatırımı 60 milyon euroya ulaştırdı. Şirket, yönetimi tamamen Türklere bıraktı

Tetra Pak, Türkiye'ye inandı

İSTANBUL (DÜNYA) - Dünyada 80’den fazla ülkede 40 üretim tesisi ile hizmet veren gıda işleme ve paketleme çözümleri şirketi Tetra Pak, Türkiye yatırımlarını hızlandırdı. 2012’de 25 milyon euro yatırım yapan şirket, bu yıl da 36 milyon euro yatırım yaparak toplam yatırım mikterını 60 milyon euroya ulaştırdı. Yeni yatırımlar ile ilgili düzenlenen toplantıda konuşan Tetra Pak Türkiye ve Kafk aslar Genel Müdürü Nejat Çalışkan, ocak ayından bu yana genel müdürlüğünü yürüttüğü şirketin yönetimi de ilk kez tamamen Türklere bıraktığını belirterek bunun Tetra Pak’ın Türkiye'ye olan güveninin göstergesi olduğunu anlattı. Bu dönemle birlikte şirketin 40 üretim tesisinden biri olan İzmir fabrikasında üretim kapasitesinin son 3 yılda üç kattan fazla artarak 10 milyar adete yükseldiğini, üretimin yarısındam fazlasının ise ihraç edildiğini söyledi. Tetra Pak Türkiye, 20 civarında ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Nejat Çalışkan, Türkiye fabrikasının artık bulunduğu bölgenin ihracat merkezi haline geldiğini söyledi. Çalışkan şöyle devam etti: “Üretimin yarısandan fazlası ihrac eder hale geldik. 70 yeni istihdam oluştu. Toplam 340 kişiye ulaştık. İzmir fabrikası çok iyi skorlar alıyor. Türkiye pazarı da hızla büyüyor. Yatırımlar da bu yüzden arttı. Ambalajların büyük kısmı ithal ediliyordu. Şimdi çok kompleks ürünleri bile burada üretiyoruz.” 

Geri dönüşüm oranı % 61 

Tetra Pak İzmir Fabrikası Direktörü Selami Ulusoy ise 36’ncı yılını dolduran fabrikanın çevre duyarlılığı konusunda da Tetra Pak fabrikaları arasında ilk sırada yer aldığını vurguladı. Karbon salımında her geçen yıl daha başarılı sonuçlar aldıklarını anlatan Ulusoy, atıkları azaltma enerji kullanımında başarılı sonuçlar elde ettiklerini söyledi. Ulusoy, “Sıralamada tüm fabrikalar arasında bazen bir bazen ikinci sıradayız. Yasal zorunluluğun yüzde 44 olduğu geri dönüşüm oranında yüzde 61’lik oran ile tartışmasız ilk sıradayız” diye konuştu.

'En sofistike fabrikalarımızdan biri İzmir'

Tetra Pak İzmir Fabrikası Direktörü Selami Ulusoy, “İzmir fabrikamız grubumuz içinde yer alan en sofistike üretim tesislerinden biri. İzmir fabrikası coğrafi konumu, sahip olduğu vasıfl ı iş gücü ve bunların yanı sıra düşük atık oranları ve yüksek hizmet düzeyi açısından kanıtlanmış başarısıyla Tetra Pak için bir ihracat merkezi haline geldi. Bu yatırım Avrupa’dan Çin’e kadar 19 farklı ülkeye ihracat yapmamızı ve 15 farklı ölçü ve formda yenilikçi paket üretmemizi sağlayacak” dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.