11 °C

THY, finansmanda lider

THY, uçak finansmanı dalında 10 yılda 10 ödül aldı

THY, finansmanda  lider

Türk Hava Yolları (THY), uçak finansmanı alanında kazandığı uluslararası ödüllere yenilerini ekleyerek, son 10 yılda kazandığı ödül sayısını 10'a çıkardı. 

THY açıklamasına göre, şirket, havacılık finansmanının "Oscar"ı kabul edilen "Airfinance Journal Ödül Töreni"nde iki ödüle birden layık görüldü. 

Airfinance Journal tarafından THY'nin 2014 yılında teslim alınan 2 adet A330-300 uçağının finansmanında kullanılan Avrupa İhracat Kredisi Destek Ajansı (ECA) Garantili İtalyan Vergi Kalkanlı Finansal Kiralama metodu "En İyi Vergi Kalkanlı Finansman" ödülüne layık görüldü. 

Bu finansman yapısı ilk kez THY tarafından kullanılmış olup, havacılık finansmanında hakim para birimi olan dolar yerine Japon Yeni cinsinden uygulamaya geçirilmişti.  

Hem ECA garantisi, hem vergi kalkanının getirdiği avantajların yanı sıra finansmanın yen cinsinden yapılması THY açısından maliyetleri cazip kılmıştı. Yaklaşık 200 milyon dolar tutarında gerçekleşen finansmanı ise Societe Generale tarafından sağlanmıştı. 

Geçen yıl teslim alınan General Electric GE90-115BL (B777-300ER uçakları için) ve General Electric CF6-80E1A3 (A330-300 uçakları için) uçak motorlarının finansmanında kullanılan Amerikan Exim Bankası Garantili Yedek Uçak Motoru Finansmanı ise 2014 yılının "En İyi Uçak Motoru Finansmanı" kategorisinde ödüllendirildi. 

Bir Airbus uçağına takılacak komponentin finansmanına ilk kez garantör olan Amerikan Exim Bankası, bu sayede Airbus'ın 45 yıllık tarihinde de bir ilke imza attı.  

Finansmanı Mizuho ve Development Bank of Japan tarafından gerçekleştirilen yaklaşık 40 milyon dolarlık finansman da yine Japon Yeni cinsinden gerçekleştirilmişti. Kur riskinden doğal korunma fırsatı yakalanarak gerçekleştirilen bu finansman yapısı, ek bir enstrüman kullanmaksızın THY'yi risk yönetimi açısından da avantaj elde etmesini sağladı. 

THY, daha önce de farklı ve yenilikçi finansman modellerini başarıyla sonuçlandırmıştı. Şirket, Jane's Transport Finance, Global Transport Finance, Bonds & Loans ve Airfinance Journal tarafından, son 10 yılda yurtdışından temin ettiği 10 milyar dolarlık finansman için toplamda 10 uluslararası uçak finansmanı ödülüne layık görülmüştü. THY, bu alandaki istikrarlı başarısını en son aldığı bu iki ödülle de taçlandırmış oldu. 

THY'nin uçak finansmanı dalında geçen 10 yılda aldığı ödüller şöyle; 

- 2006 Jane's Transport Finance - Yılın En İyi Uçak Finansmanı Anlaşması 

- 2008 Jane's Transport - Yılın En İyi Finansal Kiralama Anlaşması 

- 2008 Airfinance Journal - Yılın En İyi Uçak Finansmanı Anlaşması 

- 2011 Jane's Transport Finance - Yılın En İyi Uçak Finansmanı Anlaşması 

- 2012 Airfinance Journal - Yılın Havayolu 

- 2013 Airfinance Journal - Yılın En İyi Vergi Kalkanlı Uçak Finansmanı 

- 2013 Global Transport Finance - Yılın En İyi Finansal Kiralama Anlaşması 

- 2014 Bonds and Loans Awards - Yılın En İyi Yapılandırılmış Finansmanı 

- 2014 Airfinance Journal - Yılın En İyi Vergi Kalkanlı Uçak Finansmanı 

- 2014 Airfinance Journal - Yılın En İyi Uçak Motoru Finansmanı 

 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap