4 °C

Top modelleri podyuma çıkardı, 60 milyon $ rekor ciro hedefledi

Dosso Dossi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eraslan, "Katılımcı rekorumuzun ardından ek siparişlerle birlikte 60 milyon dolar çıtasını yakalayıp ciro rekoru kırmayı hedefliyoruz" dedi.

Top modelleri podyuma çıkardı, 60 milyon $ rekor ciro hedefledi

Jülide YİĞİTTÜRK GÜRDAMAR

Antalya'nın ev sahipliği yaptığı Dosso Dossi Fashion Show, geçtiğimiz haftasonu yoğun katılımla gerçekleştirildi. Dosso Dossi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eraslan, bu yıl 13.’üncüsünü gerçekleştirdikleri Dosso Dossi Fashion Show'da ilk kez 32 ülkeden 6 bine yakın alıcıyı misafir ettiklerini belirterek, "Katılımcı rekorumuzun ardından ek siparişlerle birlikte 60 milyon dolar çıtasını yakalayıp ciro rekoru kırmayı hedefl iyoruz" dedi. Dosso Dossi Fashion Show, Türkiye'nin en büyük tema parkı The Land Of Legends Theme Park işbirliğiyle gerçekleştirildi.

Antalya'da düzenlenen basın toplantısında konuşan Eraslan, hazır giyimin ve Laleli piyasasının son 3 yıldır sıkıntılı bir süreçten geçtiğine dikkat çekerek, sektörün 2017'nin ilk 5 ayını yüzde 5.15'lik kayıpla kapattığını kaydetti. Rusya ile ilişkilerin normale dönmesiyle birlikte Laleli piyasasının bu yıla iyi başladığına işaret eden Eraslan, "2017’nin ilk 5 ayında Laleli’den yapılan ihracatta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 civarında artış var. Dosso Dossi olarak biz çok daha iyi bir performans sergileyerek ocak-mayıs döneminde satışlarımızda yüzde 55-60’lık bir artış kaydettik" diye konuştu.

100’ün üzerinde firma katıldı

Hem hazır giyim hem de turizm sektöründe yatırımları bulunduğuna işaret eden Eraslan, "İki sektör çok zor geçen 2016’da bile ülkemize 40 milyar dolar döviz kazandırdı. Hazır giyimde bu yıl yakaladığımız sinerjiyi turizme de taşımak için The Land Of Legends Theme Park’ın işbirliği ve katkılarıyla Antalya’da bu kez çok görkemli bir organizasyon planladık" bilgisini verdi. Eraslan, 100’ün üzerinde firmanın dünyada başka bir örneği olmayan Dosso Dossi Fashion Show sayesinde koleksiyonlarını yılda iki kez 30'dan fazla ülkeden binlerce alıcıya tanıtma ve pazarlama imkânı bulduğunun altını çizdi.

Ruslardan yoğun talep

Çocuk giyim üreticilerini ilk kez organizasyona dahil ettiklerini anlatan Eraslan, Dosso Dossi olarak 30 bine yakın kişiyi istihdam eden firmaları alıcılarla buluşturmakla kalmadıklarını, iki taraf için garantör olduklarını dile getirdi. Eraslan, hem firmalara hem de alıcılara karşı Dosso Dossi olarak kendilerinin sorumlu olduklarına dikkati çekerek, "Alım garantisi dışında hiçbir ücret talep etmeden aileleriyle birlikte bir hafta boyunca 5 yıldızlı otellerde alıcılarımızı ağırladık.

Hem böylece sezona girerken turizme de büyük bir canlılık kattık. Yüzde 40'a yakını Rus olan alıcılarımızdan yoğun bir taleple karşı karşıya bulunuyoruz. Katılımcı rekorumuzun ardından ek siparişlerle birlikte 60 milyon dolar çıtasını yakalayıp ciro rekoru kırmayı hedefl iyoruz" diye konuştu.

Rus ve Brezilyalı modellerle 7-8 milyon dolar'lık tanıtım

Hikmet Eraslan, turizm ve hazır giyimin Türkiye ekonomisi için kritik öneme sahip olduğunu ve gerçekleştirdikleri organizasyonla iki sektörün mükemmel uyumu yakaladığını söyledi.

Defilelerinde bugüne kadar bir tane top model ağırladıklarını hatırlatan Eraslan, "Bu kez Brezilyalı ve Rus modelleri, ülkemiz ve moda sektörümüz için aynı podyuma çıkarmanın mutluluğunu yaşadık. Adriana Lima, Isabeli Fontana, Ana Beatriz Barros, Izabel Goulart ve Viki Odintcova gibi hepsi birbirinden iddialı 5 top model, aynı defilede, firmalarımızın özgün koleksiyonlarını sergileyerek bizleri gururlandırdı. Beşi de alanlarında dünyanın en çok konuşulan isimleri olan modeller, organizasyondan bir ay önce sosyal medya hesaplarından 25 milyonu bulan takipçilerini Türkiye'ye davet ettiler. Takipçilerinin de paylaşımıyla bu rakamın 50 milyonu geçtiğini tahmin ediyoruz" dedi.

Ersalan, "Ayrıca Fashion TV, World Fashion gibi moda kanalları ile Rusya'nın ulusal kanallarından RU TV ve Music Box TV’de günlerce reklamlarımız yayınlandı. 10 ülkede açık hava ilanları ile insanlara ulaştık. Organizasyonla Türkiye'nin ve Antalya'nın tanıtımına 7-8 milyon dolarlık katkı sunduk" diye konuştu.

'Düzgün yaptıkları sürece dava açmayız'

Hikmet Eraslan, geçtiğimiz aylarda DÜNYA'nın gündeme getirdiği dericiler ile Dosso Dossi arasındaki fuar krizi konusunda da bilgi verdi.

Eraslan, "Dosso Dossi ismini kullanarak müşterilerimizi kapmışlar. Biz ona da bir şey demiyoruz. Ama insanlar geçen zamanda çok aldatıldı. Nasıl ki Survivor formatlarını başkası yapamıyor, bizim de kendi formatımız var.

Tespit yaptırdık ama dava açmadık. Bu işi düzgün yaptıkları sürece dava açmayız. Dericiler iş yapsın ama insanlara sorun yaşatırlarsa o zaman dava açarız" dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.