Tümosan, taktik araç üretecek

Tümosan, yerli imkanlarla askeri taktik tekerlekli araç üretecek.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Tümosan, yerli imkanlarla tasarlanıp, üretilecek "Milli Entegre Taktik Tekerlekli Araç Platformu" (MENTAP) için çalışmalarına başladı.

Şirket'ten konu ile ilgili KAP'a yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

"Tümosan, Türk savunma sanayisi için yüksek yerlilik oranına sahip, özgün taktik araç platformlarının geliştirilmesi amacıyla Milli Entegre Taktik Tekerlekli Araç Platformu (MENTAP) ürün ailesi çalışmalarına başlamıştır.

MENTAP ürün ailesi hafif, orta ve ağır araçlardan oluşmaktadır. Ürün ailesinin tamamında Tümosan tarafından geliştirilen yeni nesil dizel motor, şanzıman, transfer kutusu ve yürür aksam ile özgün elektronik sistemler kullanılacaktır. Tüm araçlarda yüzde 100'e yakın yerlilik oranı sağlanacağı gibi tasarımlar, yurtdışından herhangi bir teknik destek almaksızın Tümosan'ın AR-GE imkanlarıyla yapılacaktır.

Tümosan bu kapsamda geliştirdiği ve askeri standartlara uyumluluğunu sağlayacağı motor, şanzıman ve güç aktarma ile elektronik gibi kritik alt sistemlerin Türk Savunma Sanayi sektöründe faaliyet gösteren diğer platform üreticisi firmaların ürünlerinde de kullanımı için işbirliğine açık olduğunu belirtmektedir.

Ürün ailesinin ilk üyesi olan "Hafif Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç", IDEF 2017 Savunma Sanayii Fuarı'nda yerli ve yabancı katılımcıların beğenisine sunulacak olup, fuar sonrasında prototip üretimi, test, validasyon ve optimizasyon çalışmalarına başlanacaktır." 

Yeni zırhlı araçlar IDEF 2017'de görücüye çıkacakYeni zırhlı araçlar IDEF 2017'de görücüye çıkacak

Etiketler