15 °C

Türk broker, İngiliz devinin ilk üyesi oldu

Dünyanın en eski ve en büyük sigorta devlerinden İngiliz Lloyd’s kapılarını Türk şirketlere açtı. Sigorta ve reasürans brokerliği konusunda uzman olan Türker Broker dünyanın en büyük sigorta piyasasında iş yapma hakkına sahip olan ilk Türk şirket oldu

Türk broker, İngiliz devinin ilk üyesi oldu

Temelleri 1688 yılına dayanan dünyanın en eski sigorta piyasası olan İngiliz Lloyd’s, Türk şirketlerine kapıyı açtı. İstanbul, Dubai ve Bakü’de operasyonlarını sürdüren Türker Broker, İngiliz devin Türkiye’den kabul ettiği ilk üyesi oldu. 50 yıllık sigorta tecrübesi olan Türker ailesinin ikinci kuşak üyeleri tarafından 2007’de kurulan Türker Broker, sigorta ve reasürans brokerliği alanında faaliyet gösteriyor. Şirket trete reasüransı denilen yıllık anlaşmalar ile kompleks risklerin reasürans plasmanları konusunda uzman.

Londra’da ekip kuracak

Üyelik sayesinde Lloyd’s un 300 yılı aşkın tecrübesinden faydalanma şanslarının olacağını anlatan Türker Broker yönetici ortağı Eray Türker, “Bu işbirliği sayesinde Türkiye dışında operasyonlarımızı büyütme ve farklı iş kollarına da açılma şanımız olacak” dedi. Lloyd’s nezdinde Türkiye sigorta sektörünü temsil edeceklerini de kaydeden Türker, Londra’da bir ekip kuracakları bilgisini de verdi. Lloyd’s üyeliğinin Türkiye için anlamının önemli olduğunu da kaydeden Türker , “Lloyd’s için Türkiye çok önemli bir ülke, dolayısıyla bizim üyeliğimiz de Lloyd’s için bir başlangıç adımı oldu diyebiliriz" ifadelerini kullandı.

Lloyd’s üyesi olmak

Lloyds’a katılmak için dünyanın dört bir yanından başvuru ol duğunu ve bir çok broker şirketin üye olmayı beklediğini belirten Türker, “Kabul edilmemizde teknik seviyemizin yeterli bulunması, sigortacılıkta uzun yıllardır çalışan bir aile oluşumuz, iş planımızın Lloyd’s tarafından kabul edilmesi, finansal yeterlilik açısından gerekli kriterleri sağlıyor olmamız ve Lloyd’s bünyesinde iş yapan sigorta şirketlerinin başvurumuzu desteklemesi etkili oldu” diye konuştu.

Lloyd’s aslında bir sigorta piyasası

Sigorta şirketinden öte sigorta teminatı veren şahısların ve şirketlerin oluşturduğu bir piyasa olarak tanımlanan Lloyd's dünyada benzeri olmayan bir yapıya sahip. Bugün sigortacılığın tüm alanlarında faaliyet gösteren dev piyasanın temelleri 1688 yılına dayanıyor. O yıllarda Londralı Edward Lloyd’un işlettiği ve özellikle gemi sahipleri ve işadamlarının mekanı olan kahvehanede deniz ticaretine ilişkin alışveriş de yapılıyordu. Tüccarl ar sefere çıkan gemi ve gemilerdeki yükler için sigorta düzenliyorlardı. Edward Lloyd'un ölümünden sonra ise bu kişiler kendi aralarında Lloyd's adında bir topluluk kurdular. 1871'de ise İngiltere Parlamentosu'nun çıkardığı bir kanunla Lloyd's, bir birlik ve piyasa haline geldi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap