28 °C

Turkcell'e "En Çok Kadın Çalıştıran Grup" ödülü

Turkcell, Capital Dergisinin Kadın Dostu Şirketler Araştırması'nın sonucunda, "En Çok Kadın Çalıştıran Grup" ödülüne layık görüldü.

Turkcell'e "En Çok Kadın Çalıştıran Grup" ödülü

Turkcell, kadınlara her alanda verdiği destekle ödüle layık görüldü. Capital Dergisi tarafından iş yaşamında kadın istihdamının önemine dikkati çekmek amacıyla gerçekleştirilen Kadın Dostu Şirketler Araştırması'nın ödül töreni Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde düzenlendi. Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen araştırmanın "En Çok Kadın Çalıştıran Grup" ödülünü, Turkcell Kurumsal Pazarlama ve Satış Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş aldı. 

Kocabaş, Turkcell'in, iletişim ve teknoloji sektöründe yaşayan, sürekli kendini yenileyen ve geliştiren bir grup olarak varlığını sürdürdüğüne dikkati çekerek, "Burada 2 gün boyunca dijital dönemde şirketlerimizi, ülkemizi nasıl büyütürüz, bunu konuştuk. Ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için neler yapmalıyız sorusunun yanıtını tartıştık. Hedeflerimize ulaşmak için kadın çalışan oranımızın artması birinci maddemiz olmalı. Fakat ülkemizde kadının istihdama katılma oranına baktığımızda bunun yüzde 30 seviyelerinde kaldığını görüyoruz. Bunu yüzde 60'lara çıkardığımızda bu hedeflere ulaşmak hiç de zor olmayacak" ifadelerini kullandı. 

Turkcell Grubu olarak kadına, kadının ekonomideki gücüne ve yetkinliğine inançlarının tam olduğunu belirten Kocabaş, şöyle devam etti: 

"Güçlü Kadın, Güçlü Türkiye programının İstihdam başlığı kapsamında şirketlerimizdeki kadına yönelik fırsat eşitliği yaklaşım ve uygulamalarını gözden geçiriyor ve geliştiriyoruz. Turkcell'de kadın çalışan oranına baktığımızda yüzde 35 olduğunu görüyoruz. Bu rakam telekom sektöründe yüzde 23'ler seviyesinde. Turkcell Global Bilgi Anadolu'daki kadın istihdam oranı ise yüzde 60. Anadolu'nun dört bir yanına dağılmış çağrı merkezleri sayesinde, Turkcell kadın çalışma oranlarının çok düşük olduğu illerde bile bu eşitliği sağlamayı başarıyor. Turkcell yönetici kadrosunun yüzde 31'i kadınlardan oluşması her kademede sağlanan fırsat eşitliğinin önemli bir göstergesi. Dünyaya baktığımızda bu rakamın yüzde 21 düzeyinde kaldığını görüyoruz." 

Kocabaş, Turkcell'in kadınların iş ve özel hayatında özgür olduğu bir dünyaya kavuşması için eğitimde ve işte fırsat eşitliğini sağlamak hedefiyle yıllardır kadınları destekleyen projelere imza attığını anlattı. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap