6 °C

Turkcell'in finansmanında sürpriz gelişme

Gözde Girişim'e Çukurova Holding'in finansmanıyla ilgili Hazine yazılı, BDDK ise sözlü olmak üzere olumsuz görüş bildirdi

Turkcell'in finansmanında sürpriz gelişme

İSTANBUL -  Yıldız Holding Kurumsal İletişim Genel Müdürü Zuhal Şeker, Hazine'nin Gözde Girişim'in Çukurova grubunun yüzde 13.8'lik Turkcell hissesini geri alabilmesi için gereken finansmanı sağlaması konusunda olumsuz görüş bildirdiğini söyledi.

Konuyla ilgili soruları yanıtlayan Şeker, Gözde Girişim'e Çukurova Holding'in finansmanıyla ilgili Hazine Müsteşarlığı'ndan yazılı, BDDK da sözlü olarak negatif görüş geldiğini kaydetti. 

"Bizim açımızdan işlem durmuş durumda"

Şeker, "Hazine'den bize yazılı bir açıklama geldi. Olumsuz bir dönüş aldık. BDDK'dan da sözlü bir dönüş aldık. Bizim açımızdan işlem durmuş durumda. Ama süre olarak da 30 Temmuz'a kadar da mevcut bir süre var. Her iki kurumdan olumsuz dönüş geldi. Biz bu konuda çok istekliyiz, arzu ettiğimiz bir işlem. Şu aşamada konuyu kendi içimizde değerlendiriyoruz" değerlendirmesinde bulundu.  

Bu arada İngiliz Yüksek Mahkemesi (Privy Council) 18 Haziran'da yaptığı açıklamada Çukurova Gurubu'nun Turkcell'deki dava konusu olan hissesine ilişkin Alfa Grubu'na yapılması gereken ödemenin süresinin 30 Temmuz tarihine uzatıldığını bildirmişti. 

Gözde Girişim'den açıklama

Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı, Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yer alan açıklamasında, şartlı finansman sağlama görüşmelerinde resmi kurumlardan gerekli izinlerin sağlanamadığını duyurdu. 

Açıklamada, "Şirketimizin 13 Haziran 2014 tarihli KAP bildirimi ile hissedarlara ve kamuoyuna duyurduğu şartlı finansman sağlama görüşmeleri çerçevesinde, Resmi Kurumlardan gerekli izinler temin edilememiştir. Herhangi bir gelişme olması halinde hissedarlar ve kamuoyu bilgilendirilecektir" denildi. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.