15 °C

Türkiye ihtiyacının üç katı ray üretiyor

Demiryolu üretimine yatırımlarını yoğunlaştıran KARDEMİR, yılda 450 bin ton ray üretiyor

Türkiye ihtiyacının üç katı ray üretiyor

KARABÜK - Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) Genel Müdürü Fadıl Demirel, Türkiye'nin yıllık 150 bin ton ray aldığını belirterek, ülke ihtiyacının yaklaşık 3 katını ürettiklerini söyledi.  Demirel, Karabük Üniversitesi Prof. Dr. Bektaş Açıkgöz Konferans Salonu'nda düzenlenen söyleşide, kenti raylı sistemlerin merkezi yapacaklarını, altyapıyı hazırladıklarını anlattı. 

Kitle taşımacılığına geçişi zorunlu gördüklerini, bunun raylı sistemlerle sağlanabileceğine dikkat çeken Demirel, "Bu amaçla yola çıktık. Önce fabrikamızdaki altyapıyı hazırladık. Raylı sistemler için temiz çelik üretmeniz gerekiyor. Bunu dünyada yapabilen 3-4 fabrika var. 72 metre boyunda hızlı tren rayları da üretiyoruz. Ülkemiz 150 bin ton ray alıyor. Biz yılda 450 bin ton ray üretiyoruz. Ülkemizin ray ihtiyacının yaklaşık 3 katını üretiyoruz" diye konuştu.  

'Demiryolu tekeri üretimi yapacak kapasitemiz var'

Ray imalatını makas üretiminin izlediğini anlatan Demirel, teker ve vagon üretimine geçeceklerini vurguladı.  "Demiryolu tekeri üretmek kolay değil ama altyapımız bunu yapacak kapasitede" diyen Demirel, "Bir teker 27 ton yük taşıyor. Aldığı darbelerle bu, daha çok oluyor. Temiz çelik üretimi ile bunu yapacağız. Bunun altyapısını hazırladık. Ciddi mühendislik kadrosuna sahibiz bu konuda. KBÜ ile çalışıyoruz. Türkiye'de sadece KBÜ'de var Raylı Sistemler Mühendisliği. Bu, bizim için büyük avantaj" değerlendirmesinde bulundu. 

Demirel, "mantar" adı verilen tekerin rayla sürtündüğü sert çeliği dünyada 3-4 fabrikanın üretebildiğini, yaptıkları yatırımla bunu da imal edeceklerini dile getirdi. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap