Vodafone'dan tarıma 23 milyon liralık yatırım

Uluslararası telekomünikasyon şirketi Vodafone çiftçilere yönelik yeni projesine 23 milyon lira yatırım yapacak.

Reuters
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Vodafone Türkiye'nin TABİT (Tarımsal Bilişim ve İletişim Teknolojileri) ile işbirliği içinde hayata geçirdiği "Vodafone Akıllı Köy" projesinin tanıtımını yapıldı

Tanıtımda konuşan Vodafone Türkiye CEO'su Gökhan Öğüt, "Türkiye'nin potansiyeline olan inancımızı sürdürüyoruz. Uzun dönemli yatırımlarımıza devam etme kararlığındayız. Bu kararlılığımızı da aksiyon alarak gerçekleştirebileceğimize inanıyoruz" dedi ve ekledi:

"TABİT işbirliği ile 23 milyon lira bedelle Akıllı Köy projemizi hayata geçiriyoruz. Bu tutar altyapı yatırımları ve operasyonel maliyetleri kapsayacak. Proje 10 yıllık olacak."

Toplantıda verilen bilgiye göre, Aydın'ın Koçarlı ilçesinin Kasaplar köyünde hayata geçirilecek projede ileri tarım teknolojileri ve iletişim teknolojilerini kullanarak tarımda dijital dönüşüm sağlanması; bu sayede verimlilik ve gelir artışı yaratılması amaçlanıyor.

'Göçü tersine çevirmek istiyoruz'

Proje, akıllı sulama sistemleri, arıcılıkta GPS takip sistemi, otomatik sağım ve soğutma merkezi ve uzaktan müdahale gibi teknolojik yatırımların yanı sıra; çiftçiler arasında akıllı telefon kullanımının yaygınlaştırılması ve köydeki her evin "akıllı ev" haline getirilmesi gibi adımları içeriyor.

Proje ile Türkiye'de çiftçiliği yeniden tercih edilir hale getirmeyi ve köyden kente göçü önlemeyi amaçladıklarını söyleyen Öğüt, "Teknoloji ile geleneksel tarımı birleştirip çiftçiliği ideal meslek haline getirerek bu göçü durdurmak hatta tersine çevirmek istiyoruz" şeklinde konuştu.

Öğüt sözlerini şöyle sürdürdü: "Yaptığımız çalışmaya göre, hanehalkının ortalama yıllık geliri 20 bin lira. Biz bunun dijitalleşme ile 60 bin lira civarına çıkabileceğini hesaplıyoruz."

'Ürünleri pazarlamaya katkı sunacak'

Bu proje ile Türkiye'deki tüm köyler için bir model oluşturmak istediklerini söyleyen TABİT Kurucu Ortağı Tülin Akın ise, "Hem internet, hem mobil teknolojiler, hem de geleneksel yöntemleri kullanarak, yurtiçi ve yurtdışı anlaşmalar yaparak çitçilerin ürünlerini pazarlamasına da katkıda bulunacağız" diye konuştu.

Toplantıda verilen bilgiye göre, Türkiye'de üç milyon çiftçi 62 milyar dolarlık tarım ekonomisi yaratıyor.