6 °C

VW binekte lider

2013’ü binek ve hafif ticari toplamında lider kapayan VW ilk 4 ayda yine liderliği kaptırmadı. Polo’yu yenileyen marka yıl içinde Jetta’yı da makyajlayacak

VW binekte lider

İSTANBUL - Türkiye’de 2013’ü otomobil ve hafi f ticari toplam pazarının lideri, binekte ise Renault’nun ardından 2’nci sırada kapayan Volkswagen (VW) bu yılın ilk 4 ayında yükselişini sürdürüyor. İlk 4 ayda 22 bin 594 adet satışla otomobilde de liderliği 21 bin 183 oto satan Renault’dan devralan VW şimdi hem binek hem de toplamda birinci sıraya oturdu. Marka ayrıca 81 ilde 11 bin 564 tüketicinin katılımıyla gerçekleşen anketle Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi 2013 yılı 4. çeyrek sonuçlarına göre "binek eraç” kategorisinde lider oldu. 

Yeni Polo’nun İzmir’deki lansmanında konuşan Doğuş Otomotiv Binek Araç Genel Müdürü Vedat Uygun satış başarılarını ardında kaliteli ürün ve fi yat dengesi olduğunun altını çizerek, “Bizim öncelikli hedefi miz liderlik değil, müşteri memnuniyeti. Nitekim müşteri memnuniyeti amacıyla gerçekleştirilen çalışmaların mükafatını TMME ödülü ile sağlamlaştırdık. Özel ekonometrik analiz modeliyle belirlenen memnuniyet endeksinde lider olduk. Satışlarda da hedefi miz ilk 3’ü bırakmamak” dedi. Avrupa pazarının toparlandığını, araç temininde 2013 kadar rahat olamayacaklarını da söyleyen Uygun, Jetta’nın yıl içinde makyajlanacağını, yeni Passat’ın ise 2015’te devreye gireceğini ifade etti. 

20 binden fazla Polo satacak 

Yenilenen Polo’yu Türkiye’de 39.5 ile 61 bin TL arasında satışa sunduklarını kaydeden Uygun, 2013’te bu araçtan yaklaşık 22 bin adet sattıklarını, 2014’te ise 20 binin üzerine çıkmayı planladıklarını vurguladı. İlk kez 1975’te pazara çıkan Polo’nun 40 yıldır tüm dünyada başarılı sonuçlar aldığına dikkat çeken Uygun “Yeni Polo’da tüm motorlar değişti. Araç şimdi bir üst segment standartlarına sahip oldu” dedi.

Yüzde 20 tasarruflu

Kaza oluşmadan önce devreye giren sistemler olarak bilinen “Aktif Güvenlik Sistemleri” ve yeni motorlar Polo’yu sınıfının üstüne taşıyor. Araçta Elektronik Stabilizasyon Programı (ESP) standart sunulurken ilk kez Golf VII’de sunulan ‹Multi- Collision Brake» sistemi de öne çıkıyor. Led farların opsiyonel hale geldiği Polo’da motorlar önceki nesle göre % 20’ye varan yakıt tasarrufu sunuyor. 75 ve 90 BG’lik 1.4 lt dizel motorlardan 90 Bg olan 230 Nm tork üretirken, 100km’de 3,4 lt. yakıt tüketiyor. 75 Bg’lik Polo sadece manuel şanzımanla (3.1 lt) , 90 Bg’lik araç ise manuelin yanında 7-ileri DSG ile sunuluyor.

Dosyaları halka açtı

Doğuş Otomotiv devreye aldığı 'Volkswagenim’ dijital platformu ile binek VW sahiplerine araçlarının servis faturasından, değişenlerine, servis aşamalarından gümrüğe gelmesine kadar her türlü bilgiye ulaşmasını sağlayacak. Kişinin kendine özel bir sayfası olma özelliği taşıyan “Volkswagenim’’e şimdiye kadar 40 bin kişi üye oldu. Yıl sonuna kadar 180 bin üyeye ulaşması beklenen platformda araç için özel aksesuarlar da sipariş verilebilecek. Öte yandan marka facebook’ta 3 milyonun üzerinde takipçiyle, Türkiye’nin en fazla takipçi sayısına sahip otomobil markası konumunda.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.