Yurt içi satışları yüzde 10 arttı

Tüpraş'ın 1. çeyrekte yurtiçi satışları yüzde 10 artarken, net karı yüzde 6 düşüşle 288.3 milyon TL oldu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME


KOCAELİ - Tüpraş'ın ilk çeyrekte yurt içi satışlarını yüzde 10 oranında artırdığı, ihracat dahil toplam satışlar da ise geçen yıla göre yüzde 7 oranında artışla 5,3 milyon tona ulaştığı bildirildi. Tüpraş'tan yapılan yazılı açıklamada, Tüpraş'ın yurt içi satışlarını yüzde 10 arttırarak karlılığını sürdürdüğü bildirildi.

Açıklamada, yılın ilk çeyreğinde dünya petrol arzındaki günlük 2 milyon varil artışa rağmen, 2012 yılına 106,5 dolar/varil seviyesinden başlayan Brent ham petrolü, İran, Sudan, Nijerya, Irak ve Suriye gibi diğer petrol üreten ülkelerdeki jeopolitik olaylar ve risklerle birleşince ilk çeyrek dönemin sonunda 123 dolar/varil seviyesine kadar ulaştığı belirtildi. Avrupa ekonomilerindeki durgunluğun jet yakıtı ve motorin fiyat rasyolarını aşağı çekmesine karşın, diğer ürünlerdeki fiyat rasyolarının yüksek seyretmesiyle 2012 yılı ilk çeyrek dönemde Akdeniz rafineri marjı, geçen yılın aynı dönemine göre varilde 2,54 dolar artış kaydederek 2,97 dolar düzeyine yükseldiği ifade edilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi: "Akdeniz'de yükselen rafineri marjı ortamına rağmen, küresel ekonominin yanı sıra petrol sektöründeki belirsizlikler, ülkemizde ilk çeyrekte yaşanan ağır kış koşullarının benzin ve özellikle asfalt satışlarını olumsuz etkilemesi, 2011 son çeyreğindeki doğal gaz fiyat artışı ve üretimde enerji maliyetlerinin yükselmesi, İran ağır petrollerin maliyetlerindeki artış gibi nedenlerle, Tüpraş'ın net rafineri marjı 2012 ilk çeyrek dönemde son 5 yıllık ortalamanın üzerinde olmasına rağmen geçen yılın aynı döneminin aşağısında kalarak 2 dolar/varil seviyesinde gerçekleşmiştir. Yıl içinde gerekli olan rafineri bakım ve onarımlarının önemli bir kısmı bu dönemde yapılmış ve toplam kapasite kullanımı yüzde 74,7 seviyesinde gerçekleşmiştir. Satış optimizasyonu ile müşteri odaklı satış stratejisi uygulayan Tüpraş, ilk çeyrekte yurt içi satışlarını yüzde 10 oranında (356 bin ton) artırmış, ihracat dahil toplam satışlar ise geçen yıla göre yüzde 7 oranında artışla 5,3 milyon tona ulaşmıştır. Bu dönemde artan satış hacmi ve ham petrol fiyatındaki artışa (2011 ilk çeyrek dönem ortalama ham petrol fiyatı 105 dolar/varil, 2012 ortalama 118,5 dolar/varil) paralel olarak satış gelirleri 2011 yılının yüzde 35,7 üzerinde gerçekleşmiştir."

Geçen yıla göre

Geçen yılın aynı dönemiyle yapılan karşılaştırmanın da yer aldığı açıklamada şunlar kaydedildi: "Toplam şarj miktarı 2011 1. çeyrekte 5 bin 166 ton iken bu yılın 1. çeyreğinde 5 bin 249 ton oldu. Toplam satış miktarı geçen yıl 1. çeyrekte 4 bin 974 ton iken bu yıl 1. çeyrekte 5 bin 341 tona ulaştı. Satış gelirleri ise geçen yıl 1. çeyrekte 7 milyon 769 bin TL'den bu yılın aynı döneminde 10 milyon 546 bin TL'ye yükseldi. Net dönem karı geçen yıl 1. çeyrekte 306 milyon TL'den bu yıl aynı dönemde 288 milyon TL'ye düştü. Güçlü insan kaynağıyla sürdürülebilir, maksimum karlılığı amaçlayan Tüpraş operasyonel ve finansal başarılarını yükseltme yolunda yatırımlarını sürdürmeye, hissedarları, iş ortakları ve ülkemiz için katma değer yaratmaya devam edecektir."
 

Etiketler