30 °C

'Dünyaca ünlü sporcular dopingli olabilir'

Dünya Dopingle Mücadele Ajansı Yöneticisi Howman, her 10 yıldız sporcudan en az birinin performans artırıcı ilaçlar kullandığına inandığını söyledi

'Dünyaca ünlü sporcular dopingli olabilir'

WADA Yöneticisi David Howman, "Dünyaca ünlü sporcuların yüzde 10'undan fazlası doping kullanıyor olabilir" dedi.

Howman, dopingin her geçen gün sporda daha da büyük bir sorun haline geldiğini belirterek, "Son yıllarda yapılan araştırmalara göre bazı sonuçlar elde ettik. Ne yazık ki dünyaca ünlü sporcuların yüzde 10'undan fazlası doping kullanıyor olabilir" dedi.

Howman, dopingli sporcuları ortaya çıkarmak için kurdukları sistemde bu oranın daha düşük çıktığını ve tüm denetimlere rağmen bu durumun yaşanmasının daha da endişe verici olduğunu da belirtti.

Özellikle genç sporcular arasında dopingin yaygınlaştığını ve durumun kontrol altına alınamayacak bir noktaya geldiğini kaydeden Howman, "Beni en çok endişelendiren, elit sporcular arasına girmek için doping kullanmayı kısa yoldan başarı olarak gören gençler" diye konuştu.

Genç sporcuların etrafında onları doping kullanmaya teşvik eden kişilerin olduğunu savunan Howman, "Antrenörleri, çalıştırıcıları, hatta aileleri çocuklarını dopinge teşvik ediyor. Çünkü işin içinde çok para var" değerlendirmesinde bulundu.

'Dopingin adli suç haline gelmesi için çalışıyoruz'

Howman, bu nedenle WADA olarak genç sporcuların radarlarında olduğunun altını çizerek, "Önümüzdeki 5 yıl içinde, doping kullanmanın sadece sportif değil, adli bir suç haline gelmesi için çalışmalar yapıyoruz" ifadesini kullandı.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap