22. Kış Olimpiyat Oyunları Cuma günü başlıyor

22. Kış Olimpiyat Oyunları'nda, 7 Şubat Cuma günü yapılacak resmi açılış töreni öncesi yarın 3 branşta müsabakalar başlayacak

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

SOÇİ- Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenen olimpiyatlarda, pistlerde ve salonlarda antrenmanlarını sürdüren sporcular yarından itibaren yarışmalara girecek. 

Dağ bölgesindeki Rosa Khutor Extreme Park'ta Snowboard disiplininde erkekler ve bayanlar "slopestyle" elemeleri, serbest stil kayakta bayanlar "moguls" elemeleri yapılacak. 

Sahildeki Soçi Olimpiyat Parkı'na bulunan Iceberg Paten Sarayı'nda ise artistik buz pateni disiplininde, erkekler takım ve çiftler takım kısa program müsabakaları gerçekleştirilecek. 

26 bin sporcu madalya mücadelesi verdi

Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) raporlarına göre, 25 Ocak-5 Şubat 1924'te Fransa'da Chamonix'te düzenlenen kış oyunlarınında 90 yılda düzenlenen 21 olimpiyatta 18 bin 859'u erkek, 6 bin 942'si kadın olmak üzere toplam 25 bin 801 sporcu yarıştı. 

Erkeklerde 247, kadınlarda ise 11 sporcunun katılımıyla 1924 yılında ilki gerçekleştirilen kış oyunları, 1940 ve 1944 yıllarında 2. Dünya Savaşı nedeniyle yapılamadı. Oyunlar 1948'den itibaren günümüze kadar devam etti. 

ABD 4, Fransa 3 kez ev sahibi oldu

Kış olimpiyat oyunlarına 90 yıllık tarihinde ABD 4, Fransa ise 3 kez ile en çok evsahipliği yapan ülkeler oldular. 

Rusya'nın ilk kez gerçekleştireceği oyunlar İsviçre, Norveç, İtalya, Avusturya, Japonya ve Kanada'da 2'şer kez, Almanya ve eski Yugoslavya'da da 1'er kez yapılmıştı. 
Oyunlara tarihinde, Rusya ile beraber toplam 11 ülke evsahipliği yapmış olacak. 
Soçi'ye tarihin en geniş katılımı

Soçi, kış oyunları tarihinin en geniş katılımlı organizasyonunu gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Oyunların yapılacağı tesisler

Oyunlar, sahildeki Soçi Olimpiyat Parkı ve dağ bölgesinde bulunan toplam 11 spor merkezinde gerçekleştirilecek.

Açılış ve kapanış 40 bin seyirci kapasiteli Fisht Olimpiyat Stadı'nda yapılacak.

Sahil bölgesindeki Bolshoy Ice Dome, Shayba Arena, Ice Cube Körling Merkezi, Iceberg Paten Sarayı ve Adler Arena, dağ kümesinde de Laura, Rosa Khutor, RusSki Gorki ve Sanki kayak merkezleri sporcuların mücadelelerine sahne olacak.

Bu konularda ilginizi çekebilir