Fenerbahçe yarın Nyon'da savunmasını yapacak

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - Futbolda şike iddiaları nedeniyle UEFA Denetim ve Disiplin Kurulu'na sevk edilen Fenerbahçe Kulübü, yarın duruşmalı toplantıda sözlü savunma yapacak.

Yazılı savunmasını ve itirazlarını daha önce kurula sunan sarı-lacivertli kulüp, Nyon'da gerçekleştirilecek toplantıda kulüp başkanı Aziz Yıldırım'ın da yer alacağı bir heyet ile temsil edilecek.

Fenerbahçe Kulübü'nü duruşmalı toplantıda Almanya’nın hukuk bürolarından Martens ile kulübün yönetim kurulu üyesi avukat Deniz Tolga Aytöre ve avukat Ayhan Çopuroğlu savunacak. Aziz Yıldırım'ın savunmasını ise kendisi ve Aytöre yapacak. Kulübün yönetim kurulu üyesi Şekip Mosturoğlu’nun savunmasını kendisi ve avukat Çopuroğlu, asbaşkan İlhan Ekşioğlu’nun savunmasını ise avukat Ersan Şen verecek. Eski yönetim kurulu üyesi Ali Yıldırım'ı Fenerbahçe Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi avukat Yasemin Merçil, altyapı koordinatörü Cemil Turan'ı da avukat Abdullah Kaya temsil edecek.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, yöneticiler ve savunma yapacak heyet, gün içinde  İsviçre'ye gidecek.

UEFA Denetim ve Disiplin Kurulu, 3 Temmuz 2011 tarihinde başlatılan soruşturma ve takip eden gelişmeler çerçevesinde, Fenerbahçe Kulübü'nü "doğrudan veya dolaylı olarak maç sonucuna etki edecek eylemde bulunduğu" gerekçesiyle, kulüp başkanı Aziz Yıldırım, yönetim kurulu üyeleri  Şekip Mosturoğlu ve İlhan  Ekşioğlu, eski yönetim kurulu üyesi Ali Yıldırım ile altyapı koordinatörü Cemil Turan'ı ise disiplin ihlali işledikleri gerekçesiyle UEFA Denetim ve Disiplin Kurulu'na sevk etmişti.

UEFA Disiplin Müfettişi Miguel Lietard Fernandez Palacios'un sunduğu raporda, "Fenerbahçe'yi gelecek 2 sezon UEFA müsabakalarından men etmek, Aziz Yıldırım, Ali Yıldırım, Şekip Mosturoğlu, İlhan  Ekşioğlu ve Cemil Turan için hak mahrumiyeti" şeklinde ceza istemleri yer alıyordu. 

Taraftarlardan protesto yürüyüşü

Fenerbahçeli taraftarlar, sarı-lacivertli kulübün yarın yapacağı savunma sırasında UEFA merkezinin bulunduğu Nyon kentinde protesto yürüyüşü yapmaya hazırlanıyor. 

Türkiye ve Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden İsviçre'ye gidecek taraftarlar, Fenerbahçe'nin, UEFA Denetim ve Disiplin Kurulu'na sevkini protesto etmeyi planlıyor.