Galatasaray Gomis ile sözleşme imzaladı, işte maliyeti

Galatasaray, 31 yaşındaki Fransız golcü Bafetimbi Gomis ile 3 yıllık resmi sözleşme imzaladı. Gomis yaptığı açıklamada, "2-3 aydır Galatasaray'la görüşüyorduk. Bu süre içinde oynanan maçları takip ettim" dedi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Yeni sezon transfer çalışmalarını sürdüren Galatasaray, daha önce anlaşarak İstanbul'a getirdiği ve bugün sağlık kontrollerinden geçirdiği Bafetimbi Gomis ile 3 yıllık resmi sözleşme imzaladı.

Gomis yaptığı açıklamada, "Türkiye Ligi'nde de çok başarılı olacağını düşünüyorum. Galatasaray ailesi, Gomis'le birlikte çok güçlü olacak. 2-3 aydır Galatasaray'la görüşüyorduk. Bu süre içinde oynanan maçları takip ettim ve burada olmaya karar verdim. Bu büyük statta, Galatasaray için çalışacağım günleri sabırsızlıkla bekliyorum. Galatasaray'a nihayet gelebildiğim için çok mutluyum. Dünkü karşılama beni çok heyecanlandırdı ve motive etti. Hocamızı İtalya'da oynadığı dönemden hatırlıyorum. Onunla birlikte çok güzel işlere imza atacağımızı düşünüyorum. Galatasaray'ın tesislerini ve kulübü çok sevdim. Taraftarımızla kucaklaşacağım zamanı iple çekiyorum. Çok ama çok sabırsızım" dedi.

Bafetimbi Gomis'in imza töreninde konuşan Başkan Dursun Özbek, Wesley Sneijder'le ilgili yöneltilen soruya "Sneijder bizim oyuncumuz, bize uzun yıllar hizmet etti. Onunla ilgili kararımız önümüzdeki hafta verilecek." cevabını verdi.

Özbek, finansal durumla ilgili olarak yapılan eleştirilere ise "Galatasaray eksiklerini tespit etmiş, transferler yapıyor. Bu dönemde bile o kadar saçma yorumlar yapılıyor ki... 'Riva parasını transfere harcadın' diyen var. Bunun neresi Riva parası? Finansal Fair Play'in en sıkı takipçisiyiz biz. Harcamaları yaparken ince eleyip sık dokurken, hala sosyal medyada Riva parası diyorlar. Böyle bir şey yok. Taraftarımız emin olsun ki, biz futbolun getirdiği parayı harcama azmindeyiz. 100 milyon euro gelirimiz, 100 milyon harcamamız var. Çok şeffaf bir kulübüz. 120 milyon TL yıllık faiz ödeyen bir kulüp olmak istemiyoruz" yanıtını verdi.

Sarı-kırmızılı kulübün sportif direktörü Cenk Ergün de transfer çalışmalarına lig bitmeden başladıklarının altını çizdi ve ekledi; "Transfer çalışmalarımız lig bitmeden başlamıştı. Eksiklerimiz belliydi ama transfer uzun sürüyor. İlk üç ismi kampa yetiştirdik. Transfer, Süper Lig'in ilk haftasına kadar devam eder. Gidenler olur. Bizim seyahatlerimiz de sürer. Daha yapacağımız takviyeler var."

İşte ödenen ücretler

Galatasaray'dan KAP'a gönderilen açıklama şöyle:

"Profesyonel futbolcu Bafetibi Gomis ve kulübü Swansea City AFC (Swansea) ile oyuncunun transferi konusunda anlaşmaya varılmıştır. Buna göre, futbolcunun eski kulübüne net 2.500.000 EUR tutarında transfer bedeli ödenecektir. Futbolcunun kendisiyle de 2017-2018 futbol sezonundan başlamak üzere 3 futbol sezonu için aşağıdaki şartlarda anlaşılmıştır.

2017-2018 sezonu için net 3.350.000 EUR sabit transfer ücreti
2018-2019 sezonu için net 3.350.000 EUR sabit transfer ücreti
2019-2020 sezonu için net 3.350.000 EUR sabit transfer ücreti

Şirketimiz bu dönem içerisinde Futbolcuya ayrıca imza parası olarak net 2.500.000 EUR ve şampiyonluk halinde prim olarak net 200.000 USD ödenecektir. Buna ek olarak Futbolcuya takımın futbolcunun fiilen oynadığı TFF Süper Lig ve UEFA müsabakalarında alacağı her bir puan için 5.000 EUR prim ödeyecektir."