İsteyen cepten 10 dakikada maça girebilecek

Yaklaşık 2 milyon kullanıcıya ulaşan Passolig’in cep telefonu aplikasyonu geliyor. Kartı olmayan taraftar uygulamayı indirdikten 10 dakika sonra stada giriş yapabilecek.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Jülide YİĞİTTÜRK GÜRDAMAR

2014 Nisan ayından itibaren devreye giren ve şu anda yaklaşık 2 milyon taraftarın kullandığı Passolig’in mobil aplikasyonu geliyor. Passolig kartı olmayan taraftar karar verdikten 10 dakika sonra cep telefonuna indirdiği aplikasyon sayesinde stada giriş yaparak maçı izleyebilecek. Passolig kart ihalesini kazanan Aktifbank Genel Müdürü Dr. Serdar Sümer, “Passolig için cep telefonu aplikasyonu hazırlanıyor. Gelecek sezon devreye girecek aplikasyon ile kart başvurusu, bilet transferi, işlemleri kolayca yapılacak” diye konuştu.

Kombine sahipleri gitmedikleri maçın biletini satabilecek 

Passolig için reaktivite projesinin de hayata geçirilmeye hazırlandığını anlatan Sümer, “Passolig için reaktivite projesi hayata geçirilmeye hazırlanıyor. Gelecek sezondan itibaren, kombine sahiplerinin gitmeyecekleri maçların biletlerini sistem üzerinden yeniden satışa sunabilmesini sağlayan yeni bir uygulama yürürlüğe girecek. Bu uygulama ile hem kulüpler ek bir gelir kaynağı kazanacak, hem de taraftarlar ödemiş oldukları kombine ücretinin bir kısmını geri tahsil edebilecekler” diye konuştu. 

Vodafone Arena’ya 300 milyon TL’lik finansman 

Beşiktaş Vodafone Arena’ya sağladığı 300 milyon TL’lik finansmanla dikkat çeken Aktifb ank, spor kredilerinde hedef büyüttü. Beşiktaş Başkanı Fikret Orman ve Aktifb ank Genel Müdürü Dr. Serdar Sümer, söz konusu kredi ve spor ekonomisini konuşmak üzere Vodafone Arena’da bir grup gazeteciyle bir araya geldi. Son 1.5 yılda spor alanında sponsorluklarla birlikte kulüplere 1.2 milyar TL kaynak aktardıklarını söyleyen Aktifb ank Genel Müdürü Dr. Serdar Sümer, bugüne kadar kendilerine gelen hiçbir takımı geri çevirmediklerini, 10 tanesi Anadolu takımı olmak üzere 13 takıma 1.2 milyar TL kredi verdiklerini söyledi. Bundan sonra da kredi konusunda hiçbir kulübü geri çevirmeyeceklerinin altını çizen Sümer, “Türk finans sektörünün futbola verdiği desteğin yüzde 20’sini Aktif Bank sağladı. 8 milyar TL aktif büyüklük ile sektörde yüzde 1’inin altında payı olan Aktif Bank; Türkiye’de finans sisteminin futbola verdiği toplam kredinin yüzde 20’sini sağlıyor. Bu konuya özel bir önem veriyoruz. Hatta spor finansmanı için ciddi bir ekip kurduk. Bu yıl da desteğimizi yüzde 20 artırmayı planlıyoruz” dedi. 

Vodafone Arena kredisi 9 yılda ödenecek 

Serdar Sümer, bundan 2 yıl önce Beşiktaş Vodafone Arena’nın yapımı aşamasında bankaların gelirlerin öngörülebilir olmaması açısından finansman sağlama konusunda çekimser kaldığını belirterek, maliyeti yaklaşık 100 milyon dolara ulaşan stadın finansmanını Türk futbol tarihindeki en uzun vadeli kredi ile Aktif Bank’ın verdiğini hatırlattı. Sümer, söz konusu kredinin 8.5- 9 yılda geri ödeneceğini söyledi. 
Sponsorluklar 20 milyon doları buldu 

Aktif Bank’ın krediler dışında sponsorluklar ile de futbol kulüplerini desteklediğine dikkat çeken Sümer, “Bugün kulüplerle ismi birleşen birçok markanın; seçtiği kulübe sağladığı sponsorluk miktarı yılda 5-6 milyon dolar seviyesinde iken, Aktif Bank’ın tüm futbol endüstrisine verdiği sponsorluk miktarı 20 milyon dolar düzeyinde. Ayrıca Türkiye’de ilk kez spor finansmanı konusunda Bahçeşehir Üniversitesi ile birlikte sertifika programı gerçekleştiriyoruz” dedi. Sümer Aktif Bank’ın ayrıca bu yıl Türkiye’nin ilk Futbol Ekonomisi Raporu’nu yayınlayacağını sözlerine ekledi. 

Fenerbahçe ile sukuk görüşmeleri sürüyor 

Aktif Bank’ın futbol kulübüne özel olarak sermaye piyasalarına özel yeni bir sukuk ihracı gerçekleştirmek üzere çalışmalarını başlattığını vurgulayan Sümer, “Sonbaharda sermaye piyasalarına ihraç edilecek yeni bir araç ile dünyada ilk kez bir kulübe özel sermaye piyasası ihraç modeli gerçekleştirmeye hazırlanıyoruz. Bu anlamda Fenerbahçe ile sözleşme imzalamak üzereyiz. 100 milyon TL’lik sukuku Körfez bölgesine pazarlayacağız” dedi.

Menajer kadrosu kuruldu

Spor finansmanı için kurdukları ekipte yalnız uzman bankacılar olmadığını vurgulayan Serdar Sümer, “Spor fi nansmanında stadyum veya bina işin bir kısmı. Gözden kaçırılan önemli bir konu ise altyapı ihtiyacı. Biz bu ihtiyacı göz önünde bulundurarak bir dönem yurtdışında bir takım alalım, futbolcu yetiştirelim dedik. Hatta bunun için Belçika’da pazarlık sürecine de girdik. ama sonra vazgeçtik. Şimdi de başka bir yöntem deniyoruz. Çok iyi bir menajer kadrosu oluşturduk. Takımlara diyoruz ki, ‘siz zahmet etmeyin, biz size futbolcuyu da buluruz, pazarlık da yaparız, krediyi de veririz’” diye anlattı. Bu doğrultuda birkaç futbolcuyla pazarlıklarının sürdüğünü vurgulayan Sümer, “Çok başarılı menejerlerimiz var. Hatta Fikret Orman bu menajerlerden birini Beşiktaş’a transfer etmek istiyor” dedi.

Bedava girmek isteyen provokatörler olay çıkarttı

Vodafone Arena’da bir grup gazeteci ile bir araya gelen Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, gazetecilerle ayaküstü yaptığı sohbette statta yapılan ilk maçtaki olaylar üzerine açıklama yaptı. Vodafone Arena’da yapılan ilk maç olan Bursaspor-Beşiktaş maçı öncesinde çıkan olaylarla ilgili bir gazetecinin “Geldik ama gaz yedik” sorusunu Başkan Orman, “15 bin kişi örgütlenmiş olarak gelmişler. Polis sağduyulu bile davrandı. Müdahale olmasaydı gişeleri kıracaklardı. Maçın oynanması bile riske girebilirdi. Elimizde görüntüler var” cevabını verdi. Bir başka gazetecinin bu kişilerin kim olduğuna yönelik sorusu üzerine Orman, “Bu kişiler yıllarca bedava girmeye çalışan provokatörler” dedi.

Bu konularda ilginizi çekebilir