Marquez fırtınası dinmiyor

MotoGP'de sezonun 8. yarışı Hollanda Grand Prix'sini, ilk 7 yarışta olduğu gibi Repsol Honda'dan İspanyol Marquez kazandı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - MotoGP'de sezonun 8. yarışı Hollanda Grand Prix'sini kazanan Repsol Honda takımından İspanyol Marc Marquez, üst üste 8. kez birinci oldu.

Motosiklet yarışlarının en önemli organizasyonu MotoGP'de sezonunun 8. yarışı, Hollanda'nın Assen kentinde bulunan 4 bin 542 metrelik Assen pistinde 26 tur üzerinden yapıldı.

Yağış nedeniyle 20 dakika gecikmeli başlayan yarışta, pole pozisyonundan kalkış yapan NGM Forward pilotu Aleix Espargaro, yerini koruyamadı ve 4'üncülüğe kadar geriledi. İyi bir kalkış yapan Marc Marquez, rakibini geride bırakarak liderliği ele geçirdi ve ilk turu birinci sırada tamamladı. Yedinci sıradan başladığı yarışta kalkış anının en karlısı olan Ducati pilotu Andrea Dovizioso, ilk sıraya kadar yükselse de Marquez'e geçilmekten kurtulamadı ve ikinciliğe yerleşti.

Pilotların 5. turla birlikte lastik değişimi için pit alanına girmesiyle birinciliğe yükselen Dovizioso, en yakın rakibi Marquez ile arasındaki farkı 5 saniyeye kadar çıkardı.  

Rakibiyle arasındaki farkı yavaş yavaş kapatan 21 yaşındaki Marquez, 15. turda liderliği devralmayı başardı.

Kalan turlarda rahat bir yarış çıkaran Marquez, damalı bayrağı 43.29.954'lük derecesiyle ilk sırada görerek, bu sezon üst üste 8, kariyerinin 14. zaferini elde etti. İspanyol pilotun 6.714 saniye gerisinde Andrea Dovizioso ikinciliği alırken, 10.791 saniye geriden Dani Pedrosa üçüncü oldu.

Sezonun 9. yarışı Almanya Grand Prix'si 13 Temmuz'da koşulacak.

Etiketler