Fransa 'yeşil tahvil' çıkaracak

Fransa 2017 mali bütçe tasarısında yer verdiği "yeşil tahvil" çıkaracağını ilan eden ilk ülke oldu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) İklim Zirvesi sonrası gündeme gelen yeşil enerji, kaynakların korunması ve üretim konularıyla ilgili gelişmelere bir yenisi daha eklendi. Fransa, "yeşil tahvil" çıkaracağını ilan eden ilk ülke olarak kayıtlara geçti.

Fransa Çevre ve Enerji Bakanı Segolene Royal ile Ekonomi ve Maliye Maliye Bakanı Michel Sapin tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantısında, Fransız Hükümetinin "yeşil tahvil"i 2017 mali bütçe tasarısına eklediği ve önümüzdeki yıldan itibaren "yeşil tahvil"in çıkarılmaya başlanacağı ifade edildi.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı François Hollande'ın nisan ayında 4. Çevre Konferansında yaptığı açıklamalara uygun olarak gerekli düzenlemelerin yapıldığı ve pazar şartlarının elverdiği ölçüde önümüzdeki yıldan itibaren yeşil tahvillerin çıkarılacağı belirtildi.

Milyarlarca avroyu bulacak tahvillerin çevreye duyarlı ve koruma amaçlı yatırımları desteklemek adına çıkarılacağı kaydedilen açıklamada, Fransa'nın Paris İklim Zirvesi sırasında alınan kararları destekleme kapsamında bu adımı attığı ve dünyada yeşil tahvil çıkaran ilk ülke olarak bu hedefleri gerçeğe dönüştürdüğü belirtildi.

2013 yılında 13 milyar dolarlık bir piyasaya sahip olan yeşil tahvil, Paris İklim Zirvesinde varılan anlaşmalar ve destek açıklamaları sonrası 2015'te 48 milyar dolara çıktı. Bu rakamın 2016'da ise 100 milyar doları aşması bekleniyor.

Bu konularda ilginizi çekebilir